4 401 000 SEK
Omsättning
▼ 23,9%
70 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 71,7%
42,4%
Soliditet
Mycket God
1,6%
Vinstmarginal
Låg
130 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-22

Substansvärdering

Tillgångar:1 400 282 SEK
Skulder:-773 454 SEK
Substansvärde:464 639 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning men samtidigt positiva tecken på finansiell stabilitet. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-23.9%) och resultat (-71.7%) indikerar allvarliga problem i den operativa verksamheten, medan ökningen av eget kapital (+13.5%) och tillgångar (+19.9%) visar på en fortsatt finansiell hälsa. Soliditeten på 42.4% är relativt stark och ger företaget ett visst motståndskraft. Situationen tyder på ett företag som möter marknadsutmaningar men som har kapacitet att hantera en svår period.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom försäljning och installation av solskydd till både privat- och företagskunder. Branschen är typiskt beroende av bygg- och renoveringssektorn samt väderförhållanden, vilket kan förklara delar av omsättningsvariationerna. Etablerat 2015 har företaget funnits i cirka 8 år, vilket indikerar att det inte är ett nytt företag utan snarare ett etablerat företag som genomgår en svacka.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 247 000 SEK till 70 000 SEK, en minskning med 177 000 SEK eller 71.7%. Den extremt låga vinstmarginalen på 1.6% visar att företaget knappt går med vinst trots den minskade omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 42.4% är relativt god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital. Detta ger en viss finansiell stabilitet och bättre möjligheter att hantera skulder och oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 409 516 SEK till 464 639 SEK, en förbättring med 55 123 SEK eller 13.5%. Denna ökning beror troligen på att årets resultat på 70 000 SEK tillförts kapitalet, vilket kompenserar för eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 884 591 SEK till 4 428 856 SEK, en nedgång med 1 455 735 SEK eller 23.9%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller konkurrensutsättning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 23.9% från 5 884 591 SEK till 4 428 856 SEK indikerar allvarliga problem med försäljning eller marknadsandelar
  • Dramatisk resultatnedgång med 71.7% och en mycket låg vinstmarginal på endast 1.6% hotar företagets långsiktiga lönsamhet
  • Bristande kontroll över kostnader i förhållande till omsättning, vilket framgår av att resultatet fallit mer än omsättningen

Möjligheter

  • Stark soliditet på 42.4% ger god finansiell stabilitet och bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och långivare
  • Tillgångstillväxt på 19.9% till 1 400 282 SEK visar att företaget fortsatt investerar i verksamheten
  • Eget kapital ökade med 13.5% till 464 639 SEK, vilket ger en buffer för att hantera svårare perioder