11 534 000 SEK
Omsättning
▲ 6,8%
1 171 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 189,1%
36%
Soliditet
God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:16 503 325 SEK
Skulder:-10 110 846 SEK
Substansvärde:4 202 479 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt över samtliga nyckeltal. Resultatet har mer än fördubblats från 405 000 SEK till 1 171 000 SEK, vilket indikerar en betydande effektivisering eller förbättrad lönsamhet i verksamheten. Den höga vinstmarginalen på 10,2% kombinerat med en solid soliditet på 36,0% skapar en stabil grund för fortsatt tillväxt. Företaget har etablerat en sund balansräkning med tillgångstillväxt som finansierats av eget kapital och vinst, vilket minskar beroendet av extern finansiering.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom turism- och fritidssektorn i Lofsdalen med verksamhet inriktad på förmedling av fritidsbostäder, uthyrning av boende i egna fastigheter, samt serviceverksamhet som städning och fastighetsservice. Som helägt dotterbolag till Lofsdalen Fjällanläggningar AB har företaget en stabil ägarstruktur som underlättar långsiktig planering och investeringar i turistdestinationen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 405 000 SEK till 1 171 000 SEK, en ökning med 766 000 SEK eller 189,1%. Denna exceptionella resultatförbättring indikerar antingen kraftiga kostnadsbesparingar, förbättrad prissättning eller ökad effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 36,0% anses vara god inom branschen och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimligt lånande. Detta ger företaget finansiell stabilitet och bättre förhandlingsposition gentemot banker och andra finansiella parter.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 952 663 SEK till 4 202 479 SEK, en tillväxt på 1 249 816 SEK eller 42,3%. Denna betydande ökning beror främst på årets starka resultat och visar en hälsosam kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 812 763 SEK till 11 535 074 SEK, en tillväxt på 722 311 SEK eller 6,8%. Denna stabila omsättningstillväxt visar att företaget lyckats expandera sin kundbas eller öka priser utan att förlora marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är säsongsbetonad och kan vara sårbar för förändringar i turistflöden eller ogynnsamma väderförhållanden
  • Som dotterbolag är företaget beroende av moderbolagets strategiska beslut och ekonomiska ställning
  • Tillgångstillväxten på 20,4% kan innebära ökade fasta kostnader som kan påverka lönsamheten vid nedgång i omsättning

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 189,1% visar på stor potential för ytterligare effektiviseringar och vinstförbättringar
  • Stark tillväxt i eget kapital på 42,3% ger möjlighet till framtida investeringar utan extern finansiering
  • Den höga vinstmarginalen på 10,2% ger utrymme för konkurrenskraftig prissättning och marknadsföringsinvesteringar
  • Tillgångstillväxten på 20,4% indikerar kapacitetsutbyggnad som kan generera ytterligare intäkter