8 102 000 SEK
Omsättning
▲ 105,3%
733 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 86%
56,3%
Soliditet
Mycket God
9%
Vinstmarginal
Stabil
550 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-03-22

Substansvärdering

Tillgångar:1 990 765 SEK
Skulder:-869 916 SEK
Substansvärde:1 120 849 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under räkenskapsåret ökat intäkterna markant jämfört med 2020.

Händelser efter verksamhetsåret

Inget väsentligt att rapportera.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under räkenskapsåret ökat intäkterna markant jämfört med 2020
  • Inga väsentliga händelser att rapportera efter räkenskapsåret

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under 2021 med mer än fördubbling av samtliga nyckeltal. Denna prestation indikerar att företaget antingen har genomgått en betydande expansion, vunnit större kundkontrakt eller effektiviserat sin verksamhet kraftigt. Den höga soliditeten på över 56% kombinerat med en stabil vinstmarginal på 9% visar att tillväxten har skett på ett ekonomiskt hållbart sätt med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom elinstallationer i Uppsala län, en bransch som kräver certifieringar och specialistkompetens. Verksamheten är kapitalintensiv genom behov av verktyg, fordon och material, vilket gör den starka tillgångstillväxten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 394 000 SEK till 733 000 SEK, en ökning med 86.0%. Denna resultatförbättring, i kombination med omsättningstillväxten, indikerar god kostnadskontroll trots expansionen.

Soliditet: Soliditeten på 56.3% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god finansieringsstyrka. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft vid eventuella nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 544 149 SEK till 1 120 849 SEK, en tillväxt på 106.0%. Denna fördubbling av eget kapital visar att vinsten har reinvesterats i verksamheten och stärkt balansräkningen avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 947 391 SEK till 8 153 298 SEK, en tillväxt på 105.3%. Denna mer än fördubblade omsättning visar att företaget har lyckats expandera sin verksamhet betydligt.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Expansionen kan ha medfört ökade kundkreditriskexponeringar som inte syns i årsredovisningen
  • Branschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 1 120 849 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för ytterligare expansion
  • Stabil vinstmarginal på 9.0% visar att företaget kan skapa lönsam tillväxt
  • Tillgångstillväxt på 105.1% till 1 990 765 SEK indikerar investeringar i kapacitet för framtida verksamhet

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättning (+105.3%), resultat (+86.0%), eget kapital (+106.0%) och tillgångar (+105.1%). Denna konsekvent starka utveckling across alla nyckeltal indikerar en genomgripande och välplanerad verksamhetsexpansion snarare än en tillfällig lyckträff.