3 253 000 SEK
Omsättning
▲ 18%
663 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 84,2%
97%
Soliditet
Mycket God
20,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-14

Substansvärdering

Tillgångar:8 501 561 SEK
Skulder:-227 899 SEK
Substansvärde:8 209 063 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 84,2% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 20,4% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Soliditeten på 97,0% är extremt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Denna kombination av stark tillväxt, hög lönsamhet och exceptionell soliditet placerar företaget i en mycket stark finansiell position.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat 2010 och verkar i Strömsnäsbruk. Den höga soliditeten och vinstmarginalen tyder på en verksamhet med låga kapitalkrav och goda marginaler, möjligen inom konsultverksamhet, specialisttjänster eller nischad produktion där företaget har en stark marknadsposition.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 360 000 SEK till 663 000 SEK, en ökning på 303 000 SEK eller 84,2%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 97,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt finansierat med eget kapital, vilket ger mycket låg finansiell risk och stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 650 876 SEK till 8 209 063 SEK, en tillväxt på 558 187 SEK eller 7,3%, vilket främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 768 115 SEK till 3 253 076 SEK, en tillväxt på 17,9% som visar en god försäljningsutveckling och marknadsframgång.

Huvudrisker

  • Den extremt höga soliditeten kan indikera en försiktig finansieringsstrategi som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter genom att inte utnyttja hävstångseffekten
  • Företagets begränsade tillgångstillväxt på endast 2,0% kan tyda på en försiktig investeringspolicy som riskerar att begränsa framtida expansionsmöjligheter

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten ger utrymme för framtida investeringar eller expansion genom att ta på sig skulder till förmånliga villkor
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 20,4% skapar goda förutsättningar för att finansiera fortsatt tillväxt internt
  • Kombinationen av stark omsättningstillväxt och extremt stark resultattillväxt visar att företaget har en skalbär affärsmodell med god potential för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättning (+17,9%), resultat (+84,2%), eget kapital (+7,3%) och tillgångar (+2,0%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en mycket hälsosam och välskött verksamhet med stark momentum.