799 000 SEK
Omsättning
▲ 24,7%
756 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,8%
95,7%
Soliditet
Mycket God
94,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-12

Substansvärdering

Tillgångar:2 104 932 SEK
Skulder:-91 456 SEK
Substansvärde:2 013 476 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmått och imponerande tillväxttakt. Soliditeten på 95,7% indikerar ett extremt lågt skuldsättningsgrad och finansiell stabilitet. Den kombinerade tillväxten i omsättning (+24,6%), resultat (+28,8%) och eget kapital (+25,7%) pekar på ett välskött företag i en stark expansionsfas. Den extremt höga vinstmarginalen på 94,3% är ovanlig och kan tyda på en specialiserad verksamhet med låga rörliga kostnader.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver teknisk konsultverksamhet inom industriteknik, vilket typiskt innebär högt specialiserade tjänster med låga direkta kostnader. Den höga vinstmarginalen är karakteristisk för kunskapsintensiva konsultföretag där personalens kompetens är den främsta tillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 587 000 SEK till 756 000 SEK, en ökning på 28,8% som överträffar omsättningstillväxten och indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 95,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger stor finansiell flexibilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital växte från 1 602 379 SEK till 2 013 476 SEK, en ökning på 25,7% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 641 761 SEK till 801 237 SEK, en tillväxt på 24,6% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt vid konkurrensökning eller prispress
  • Begränsad omsättningsstorlek på 801 237 SEK gör företaget sårbart för förlust av enskilda kunder eller projekt

Möjligheter

  • Stark balansräkning med 2 013 476 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Tillväxttakten på över 25% i både omsättning och resultat visar på goda möjligheter att skala verksamheten ytterligare

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+24,6%), resultat (+28,8%), eget kapital (+25,7%) och tillgångar (+15,0%). Trenden pekar entydigt på ett framgångsrikt företag i expansiv fas med ökad lönsamhet och finansiell styrka.