2 060 278 SEK
Omsättning
▼ 16,1%
228 466 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,9%
36,7%
Soliditet
God
11,1%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-24

Substansvärdering

Tillgångar:1 514 717 SEK
Skulder:-959 069 SEK
Substansvärde:555 648 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskning inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 11.1% har både omsättning och resultat minskat markant jämfört med föregående år. Den minskande soliditeten och det sjunkande eget kapitalet indikerar en försämrad finansiell styrka. Företaget, som är etablerat sedan 2011, verkar befinna sig i en nedgångsfas eller genomgår en omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom markentreprenad och grävmaskiner med säte i Ale kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av dyra maskiner och är känslig för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 300 204 SEK till 228 466 SEK, en minskning på 71 738 SEK eller 23.9%. Trots lägre omsättning lyckades bolaget fortfarande generera en vinst, vilket visar på en viss kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 36.7% är acceptabel men inte stark. Det indikerar att 36.7% av tillgångarna finansieras med eget kapital, medan resten är skulder. Nivån ger viss buffert men ingen stor marginal.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 574 211 SEK till 555 648 SEK, en nedgång på 18 563 SEK. Denna minskning är direkt kopplad till det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 455 794 SEK till 2 060 278 SEK, en nedgång på 395 516 SEK eller 16.1%. Detta indikerar färre projekt eller lägre omsättning per projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 16.1% pekar på förlorade kunder, mindre efterfrågan eller konkurrensproblem.
  • Resultatet sjönk med 23.9%, vilket är en snabbare nedgång än omsättningen och kan indikera tryck på marginalerna.
  • Minskande tillgångar på 11.4% (från 1 708 906 SEK till 1 514 717 SEK) kan tyda på att företaget har sålt av maskiner eller lager för att möta likviditetsbehov.

Möjligheter

  • En vinstmarginal på 11.1% klassificeras som hög och visar att företaget fortfarande är lönsamt trots nedgången.
  • Företaget är etablerat sedan 2011, vilket innebär att det har överlevt konjunktursvängningar tidigare och har erfarenhet.
  • Den kvarvarande lönsamheten ger en grund att bygga upp verksamheten igen vid en eventuell konjunkturväckling i branschen.