3 290 000 SEK
Omsättning
▲ 202,7%
573 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 79,1%
72%
Soliditet
Mycket God
17,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 119 981 SEK
Skulder:-318 308 SEK
Substansvärde:801 673 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den mer än trefaldigade omsättningen från 1 087 023 SEK till 3 290 174 SEK indikerar en betydande marknadsexpansion eller framgångsrika kundförvärv. Den höga vinstmarginalen på 17.4% och en soliditet på 72.0% visar att tillväxten har skett lönsamt och med god kapitalstruktur. Företaget har gått från en mindre verksamhet till en betydande aktör på kort tid, vilket tyder på ett välutfört uppskalningsarbete.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver stödtjänster för artistisk verksamhet och tillhandahåller tjänster inom ljud, ljus, bild och fototeknik till evenemangsbranschen, inklusive konserter, teater och mässor. Denna typ av verksamhet är projektdriven och kräver ofta betydande investeringar i utrustning, vilket gör den starka balansräkningstillväxten särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt med 253 000 SEK från 320 000 SEK till 573 000 SEK, en tillväxt på 79.1%. Denna lönsamhetsökning, trots den stora omsättningstillväxten, är imponerande.

Soliditet: En soliditet på 72.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Det indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och att företaget har god förmåga att klara oförutsedda händelser och finansiera framtida investeringar med egna medel.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades med en ökning på 455 145 SEK från 346 528 SEK till 801 673 SEK. Denna tillväxt på 131.3% drivs huvudsakligen av årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella fundament.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 2 203 151 SEK från 1 087 023 SEK till 3 290 174 SEK, en tillväxt på 202.7%. Detta visar en ovanligt stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på över 200% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningar på framtida resultat.
  • Evenemangsbranschen är konjunkturkänslig, och en ekonomisk nedgång kan snabbt påverka efterfrågan på företagets tjänster.
  • Snabb tillväxt kräver ofta ökade rörelsekapitalbehov för att finansiera lager och kundfordringar, vilket kan sätta press på likviditeten trots stark soliditet.

Möjligheter

  • Den bevisade förmågan att tredubbla omsättningen på ett år skapar en excellent platform för att erövra ytterligare marknadsandelar och expandera geografiskt.
  • Den höga soliditeten ger företaget goda möjligheter att investera i ny och modern utrustning för att ytterligare stärka sin konkurrensposition.
  • Den starka lönsamheten ger utrymme för att prissätta konkurrenskraftigt eller investera i marknadsföring för att driva på tillväxten ytterligare.

Trendanalys

Alla trendindikatorer pekar entydigt på en mycket stark FÖRBÄTTRING. Omsättningstillväxten på +202.7% är exceptionell, resultattillväxten på +79.1% visar lönsam expansion, och tillväxten i eget kapital (+131.3%) och tillgångar (+82.9%) bekräftar en sund och balanserad tillväxt. Företaget befinner sig i en tydlig expansionsfas.