954 000 SEK
Omsättning
▲ 26,7%
333 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2,5%
86%
Soliditet
Mycket God
34,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
326 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-22

Substansvärdering

Tillgångar:1 697 332 SEK
Skulder:-159 150 SEK
Substansvärde:1 155 182 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut. Styrelsen kan i dagsläget inte bedömma effekterna av hur Covid-19 utbrottet kan komma att påverkabolagets framtida utveckling.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Styrelsen kan inte bedöma effekterna av Covid-19-utbrottet på företagets framtida utveckling, vilket indikerar osäkerhet kring den fortsatta verksamheten

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsindikatorer men oroande tecken på kapitalförbrukning. Den höga vinstmarginalen på 34,9% och omsättningstillväxt på 26,7% visar på en effektiv verksamhet med god prissättningsförmåga. Dock väcker den kraftiga minskningen av eget kapital (-12,2%) och tillgångar (-4,6%) frågor om varför ett så lönsamt företag samtidigt förbrukar kapital. Företaget verkar vara i en fas där stark operativ prestation inte omvandlas till ökad finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat 2003 och verkar i Norrfjärden. Den höga vinstmarginalen tyder på en verksamhet med låga rörliga kostnader eller specialistkompetens, möjligen inom konsultverksamhet, digitala tjänster eller nischad produktion där företaget kan ta ut premiumpriser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade marginellt från 325 000 SEK till 333 000 SEK, en tillväxt på endast 2,5% trots den betydande omsättningsökningen, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 86,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell flexibilitet trots kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 316 218 SEK till 1 155 182 SEK, en minskning på 161 036 SEK trots ett positivt resultat på 333 000 SEK, vilket tyder på att företaget gjort stora utdelningar eller andra kapitalutflöden.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 753 455 SEK till 953 950 SEK, en stark tillväxt på 26,7% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling eller prishöjningar.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av eget kapital med 161 036 SEK trots positivt resultat väcker frågor om långsiktig kapitalbevarande
  • Minskande tillgångar på 82 048 SEK kan indikera nedskärningar eller avveckling av verksamhetsresurser
  • Osäkerhet kring Covid-19:s effekter skapar ovisshet för framtiden trots stark nuvarande lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 34,9% visar på stark konkurrensfördel och prissättningskraft
  • Stark omsättningstillväxt på 26,7% indikerar god marknadsposition och efterfrågan på företagets erbjudande
  • Mycket hög soliditet på 86,0% ger utrymme för investeringar och expansion när osäkerheten avtar

Trendanalys

Företaget visar positiv utveckling i omsättning (+26,7%) och resultat (+2,5%) men negativ trend i eget kapital (-12,2%) och tillgångar (-4,6%). Denna divergens mellan operativ prestation och finansiell utveckling är anmärkningsvärd och kräver förklaring. Den höga soliditeten buffrar dock mot de negativa kapitaltrenderna.