1 127 572 SEK
Omsättning
▼ 4,7%
130 057 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41,6%
48,5%
Soliditet
Mycket God
11,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:831 388 SEK
Skulder:-427 981 SEK
Substansvärde:403 407 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning och ett kraftigt sjunkande resultat har eget kapital och totala tillgångar ökat markant. Den höga soliditeten på 48,5% och en fortsatt god vinstmarginal på 11,5% indikerar ett grundmurat företag med god finansiell hälsa. Situationen tyder på att företaget genomgår en investeringsfas där ökade tillgångar och eget kapital kompenserar för en tillfällig nedgång i lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett hovslageri som bedriver skoning av hästar, verksamt sedan 2020. Denna typ av verksamhet är tjänstebaserad och kräver specialiserad kompetens och utrustning, vilket förklarar behovet av tillgångsinvesteringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 222 625 SEK till 130 057 SEK, en minskning på 92 568 SEK eller -41,6%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 48,5% är mycket stark och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 301 117 SEK till 403 407 SEK, en tillväxt på 102 290 SEK eller +34,0%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets vinst på 130 057 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 183 199 SEK till 1 127 572 SEK, en nedgång på 55 627 SEK eller -4,7%. Detta kan tyda på mindre efterfrågan eller färre kundbesök.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på -41,6% trots en relativt blygsam omsättningsnedgång, vilket pekar på ökade kostnader eller sämre marginaler.
  • Minskad omsättning på -4,7% kan indikera en svagare marknad eller tappad konkurrenskraft.

Möjligheter

  • Betydande ökning av eget kapital med 102 290 SEK ger ett starkare finansiellt fundament för framtida investeringar och expansion.
  • En mycket god soliditet på 48,5% skapar utrymme för att ta lån till investeringar till förmånliga villkor om så önskas.
  • Tillgångstillväxt på +17,1% till 831 388 SEK visar att företaget investerar i sin verksamhet, vilket kan bära frukt i framtiden.