1 980 779 SEK
Omsättning
▲ 26%
1 190 347 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,6%
71%
Soliditet
Mycket God
60,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 764 952 SEK
Skulder:-801 706 SEK
Substansvärde:1 963 246 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt ett sjunkande resultat trots högre intäkter. Den mycket höga vinstmarginalen på 60.1% indikerar fortsatt lönsam verksamhet, men resultatet har minskat med 307 934 SEK från föregående år. Eget kapital och tillgångar har ökat kraftigt, vilket tyder på att företaget sparar vinster istället för att distribuera dem. Företaget verkar vara i en expansionsfas med investeringar som temporärt trycker på resultatet.

Företagsbeskrivning

Företaget är en enskild firma som erbjuder tekniska ingenjörstjänster på konsultbasis i Sverige, med endast ägaren anställd. Denna typ av verksamhet har vanligtvis låga omkostnader och hög vinstmarginal, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 498 281 SEK till 1 190 347 SEK, en nedgång på 20.6% eller 307 934 SEK trots högre omsättning. Detta kan tyda på ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 71.0% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg skuldsättning i förhållande till sina tillgångar, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 214 141 SEK till 1 963 246 SEK, en tillväxt på 61.7% eller 749 105 SEK. Denna ökning är större än årets resultat, vilket indikerar att tidigare vinst har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 571 738 SEK till 1 980 779 SEK, en tillväxt på 26.0% eller 409 041 SEK. Detta visar på stark efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Resultatminskning på 307 934 SEK trots högre omsättning indikerar potentiella kostnadsökningar eller sämre prispress
  • Beroendet av en enda person (ägaren) utgör en operativ risk om denne blir oförmögen att arbeta
  • Begränsad skalbarhet i verksamheten då den endast består av ägaren

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 71.0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Omsättningstillväxt på 26.0% visar på stark marknadsafterfrågan
  • Hög vinstmarginal på 60.1% indikererar effektiv verksamhetsstyrning och prissättningskraft

Trendanalys

Omsättning: STARK UPPGÅNG (+26.0%), Resultat: MÅTTLIG NEDGÅNG (-20.6%), Eget kapital: MYCKET STARK UPPGÅNG (+61.7%), Tillgångar: MYCKET STARK UPPGÅNG (+58.9%). Sammantaget visar trendanalysen en expansion med investeringar som påverkar korttidsresultatet men stärker balansräkningen.