1 034 437 SEK
Omsättning
▲ 79,3%
342 706 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 160,9%
22,4%
Soliditet
God
33,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:686 756 SEK
Skulder:-533 196 SEK
Substansvärde:153 560 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Netto omsättningen har ökat gentemot föregående på grund av att man rättade till en fel periodisering 2022.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • En felaktig periodisering från 2022 rättades till under 2023, vilket delvis förklarar den kraftiga omsättningsökningen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en dramatisk förbättring från en svår förlustsituation till en mycket lönsam verksamhet. Den kraftiga omsättningstillväxten på 79,2% kombinerat med en vinstmarginal på 33,1% indikerar att företaget har lyckats skala upp sin verksamhet samtidigt som lönsamheten förbättrats avsevärt. Den positiva trenden i eget kapital från negativt till positivt territorium visar på en betydande finansiell hälsosamling efter en initialt utmanande period.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver kursverksamhet inriktat mot båtliv (segling) samt utveckling, produktion och försäljning av båtar. Denna kombination av tjänster (kurser) och produkter (båtar) förklarar den höga vinstmarginalen, då kursverksamhet ofta har höga marginaler medan båtproduktion kan kräva större kapitalinvesteringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -563 085 SEK till en vinst på 342 706 SEK, en förbättring på 905 791 SEK. Denna omkastning från stor förlust till hög vinst visar på en mycket effektiv omställning i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 22,4% är acceptabel för ett företag i denna fas, men ligger under branschgenomsnittet för etablerade företag. Den indikerar att företaget fortfarande är relativt skuldsatt men har en betydligt bättre kapitalstruktur än föregående år.

Eget kapital: Eget kapital ökade från -189 145 SEK till 153 560 SEK, en förbättring på 342 705 SEK. Denna förbättring kommer främst från årets vinst på 342 706 SEK, vilket helt har eliminerat det negativa kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 577 102 SEK till 1 034 437 SEK, en tillväxt på 79,2%. En del av ökningen förklaras av en rättelse av en felaktig periodisering 2022, vilket indikerar att den faktiska tillväxten kan vara något lägre än de rapporterade 79,2%.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 22,4% är fortfarande relativt låg och kan begränsa företagets möjlighet till ytterligare lån för expansion
  • Tillgångstillväxten på 28,7% är lägre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera kapacitetsbrist i framtiden
  • Företagets framgång hänger delvis på en enskild periodiseringsrättelse, vilket gör att den extraordinära tillväxten kan vara svår att upprepa

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33,1% ger goda förutsättningar för att finansiera framtida tillväxt internt
  • Kraftig omsättningstillväxt på 79,2% visar på stark efterfrågan för företagets produkter och tjänster
  • Ökningen av eget kapital med 181,2% ger bättre finansiell stabilitet och möjliggör framtida investeringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+79,2%), resultat (+160,9%), eget kapital (+181,2%) och tillgångar (+28,7%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla områden indikerar en genomgripande och hållbar förbättring av företagets finansiella hälsa.