1 583 775 SEK
Omsättning
▲ 22,2%
415 245 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 49,9%
32%
Soliditet
God
19,1%
Vinstmarginal
Hög
320 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 785 505 SEK
Skulder:-1 208 018 SEK
Substansvärde:577 487 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 22%, resultatet med nästan 50%, och tillgångarna mer än fördubblats. Den höga vinstmarginalen på 19,1% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Soliditeten på 32% är acceptabel men kan förbättras. Överlag befinner sig företaget i en stark expansionsfas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mjukvaruutveckling, tekniska plattformar, IT-konsultverksamhet och drift av IT-lösningar, samt förvaltning av värdepapper och fast egendom. Den snabba tillväxten och höga vinstmarginalen är typiska för framgångsrika IT-tjänsteföretag med skalbar verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 277 043 SEK till 415 245 SEK, en ökning med 49,9%, vilket indikerar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 32,0% är acceptabel för ett tjänsteföretag men visar att en del av tillgångarna finansieras med skulder. Det ger utrymme för förbättring men utgör inte en omedelbar risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 423 060 SEK till 577 487 SEK, en tillväxt på 36,5%, vilket främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 694 374 SEK till 2 175 944 SEK, en tillväxt på 22,2%, vilket visar på stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Tillgångarna mer än fördubblades till 1 785 505 SEK, vilket kan indikera ökad skuldsättning som behöver övervakas trots god lönsamhet.
  • Soliditeten på 32% är relativt låg och bör förbättras för att minska beroendet av extern finansiering.
  • Den snabba tillväxten ställer krav på operativ skalbarhet och riskerar att påverka kvaliteten om den inte hanteras korrekt.

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 49,9% till 415 245 SEK visar stark operativ effektivitet och god prissättning.
  • Omsättningstillväxt på 22,2% till 2 175 944 SEK indikerar stark marknadsposition och potential för ytterligare expansion.
  • Hög vinstmarginal på 19,1% ger goda förutsättningar för att finansiera fortsatt tillväxt internt.
  • Betydande tillgångstillväxt på 114,1% till 1 785 505 SEK skapar en starkare balansräkning för framtida investeringar.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+22,2%), resultat (+49,9%), eget kapital (+36,5%) och tillgångar (+114,1%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar ett välskött företag i en accelererad tillväxtfas.