3 111 142 SEK
Omsättning
▲ 18,8%
1 388 690 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,2%
67,3%
Soliditet
Mycket God
44,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-01-16

Substansvärdering

Tillgångar:7 703 313 SEK
Skulder:-971 479 SEK
Substansvärde:5 184 834 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande tendenser. Den mycket höga vinstmarginalen på 44,3% och soliditeten på 67,3% indikerar ett extremt lönsamt och stabilt företag med låg skuldsättning. Omsättningen har ökat markant med 18,8%, vilket visar på framgångsrik försäljningsutveckling. Den mest anmärkningsvärda trenden är dock den kraftiga resultatnedgången på -17,2% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler som äter upp vinsten. Företaget befinner sig i en situation där tillväxten inte översätts till bättre lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med service, reparationer och installationer av vitvaror och brunvaror, verksam sedan 2008. Denna typ av verksamhet har vanligtvis höga service- och kunskapsrelaterade marginaler, vilket stämmer väl med den extremt höga vinstmarginalen på 44,3%. Branschen kännetecknas ofta av återkommande serviceintäkter och långsiktiga kundrelationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 676 607 SEK till 1 388 690 SEK, en nedgång på 287 917 SEK eller 17,2% trots högre omsättning. Detta indikerar betydande kostnadsökningar eller försämrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 67,3% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg skuldsättning i förhållande till sitt eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 593 198 SEK till 5 184 834 SEK, en tillväxt på 591 636 SEK eller 12,9%. Denna ökning kommer främst från årets resultat, men är lägre än vad som kunde förväntas givet företagets historiska lönsamhet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 621 452 SEK till 3 135 438 SEK, en positiv tillväxt på 513 986 SEK eller 18,8%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 287 917 SEK trots högre omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Ökade kostnader eller försämrade marginaler som äter upp vinsten från den positiva omsättningstillväxten
  • Risk för att den negativa trenden i resultatutvecklingen fortsätter om inte kostnadsstrukturen adresseras

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 67,3% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Omsättningstillväxt på 18,8% visar på stark marknadsposition och efterfrågan på företagets tjänster
  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 44,3% visar att verksamheten har excellenta grundförutsättningar för lönsamhet när kostnaderna kontrolleras