356 000 SEK
Omsättning
▲ 229,6%
310 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 336,6%
64%
Soliditet
Mycket God
87,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
245 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-25

Substansvärdering

Tillgångar:421 882 SEK
Skulder:-149 879 SEK
Substansvärde:272 003 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och lönsamhet under räkenskapsåret, med en omsättningstillväxt på 229,6% och en resultattillväxt på 336,6%. Den mycket höga vinstmarginalen på 87,1% indikerar en extremt effektiv kostnadskontroll eller en verksamhetsmodell med höga marginaler. Soliditeten på 64,0% är stark och visar att företaget har god finansiering utan stora skulder. Den snabba tillväxten i både omsättning, resultat och eget kapital pekar på ett företag som har etablerat sig framgångsrikt på marknaden efter sin start 2021.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom utbildningssektorn och är baserat i Trollhättan. Verksamheten har registrerats 2021-10-27, vilket innebär att detta är företagets andra fullständiga räkenskapsår. Utbildningssektorn kan omfatta allt från konsultverksamhet och kurser till mer specialiserade utbildningstjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats från 71 000 SEK till 310 000 SEK, en ökning med 239 000 SEK eller 336,6%. Den extremt höga vinstmarginalen på 87,1% tyder på att företaget har låga rörliga kostnader eller en verksamhet som skalas effektivt.

Soliditet: Soliditeten på 64,0% är mycket stark och indikerar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god stabilitet och flexibilitet för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital har vuxit från 81 169 SEK till 272 003 SEK, en ökning med 190 834 SEK eller 235,1%. Denna tillväxt har främst drivits av årets starka resultat, vilket har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat från 108 000 SEK till 355 501 SEK, en ökning med 247 501 SEK eller 229,6%. Detta visar en mycket stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljning under året.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningspress på framtida resultat
  • Företagets verksamhet kan vara beroende av en eller få nyckelpersoner, vilket är vanligt i tidiga utbildningsföretag
  • En vinstmarginal på 87,1% kan locka konkurrenter till marknaden, vilket kan pressa marginalerna framöver

Möjligheter

  • Den starka kapitalbasen på 272 003 SEK ger goda förutsättningar för att investera i verksamhetens fortsatta expansion
  • Företaget har bevisat sin förmåga att skala verksamheten effektivt med en tillgångstillväxt på 285,3%
  • Den höga soliditeten på 64,0% ger utrymme för strategiska investeringar eller eventuell upplåning för snabbare tillväxt utan att äventyra stabiliteten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringstrender med tillväxt över 200% inom samtliga kategorier. Omsättningstillväxten på +229,6%, resultattillväxten på +336,6%, tillväxten i eget kapital på +235,1% och tillgångstillväxten på +285,3% pekar samstämmigt på ett företag i en mycket accelererad expansionsfas. Trenderna indikerar en framgångsrik marknadsintroduktion och etablering efter företagets start 2021.