2 258 528 SEK
Omsättning
▲ 2,2%
494 744 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,8%
95,3%
Soliditet
Mycket God
20,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-27

Substansvärdering

Tillgångar:4 166 221 SEK
Skulder:-197 699 SEK
Substansvärde:3 968 522 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande resultatutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 95,3% indikerar ett mycket stabilt företag med minimal skuldsättning, medan den kraftiga resultatnedgången på -31,8% trots endast marginell omsättningsminskning tyder på betydande lönsamhetsproblem. Företaget har byggt upp ett starkt eget kapital men kämpar med att upprätthålla sin lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom grävning, schaktning och snöröjning, vilket är en cyklisk bransch känslig för säsongsvariationer och konjunktursvängningar. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar den höga soliditeten som krävs för finansiering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 725 207 SEK till 494 744 SEK, en minskning med 230 463 SEK (-31,8%), vilket visar på betydande lönsamhetsförsämring trots den marginella omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 95,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger stor finansiell stabilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 575 550 SEK till 3 968 522 SEK, en tillväxt på 392 972 SEK (+11,0%), vilket främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet trots den minskade vinsten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 600 954 SEK till 2 423 028 SEK, en nedgång på 177 926 SEK (-6,8%), vilket indikerar en lätt kontraktion i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 230 463 SEK (-31,8%) trots endast marginell omsättningsminskning
  • Minskad omsättning på 177 926 SEK kan indikera förlorade kunder eller mindre projekt
  • Branschens säsongsberoende karaktär skapar osäkerhet i intäktsflödet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 95,3% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Eget kapitaltillväxt på 392 972 SEK visar god kapitalbildningsförmåga
  • Mycket hög vinstmarginal på 20,4% trots resultatnedgång indikerar fortfarande god lönsamhet