15 911 079 SEK
Omsättning
▲ 10,5%
1 823 118 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 5,1%
55,1%
Soliditet
Mycket God
11,4%
Vinstmarginal
Hög
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-25

Substansvärdering

Tillgångar:14 222 787 SEK
Skulder:-5 704 000 SEK
Substansvärde:5 181 811 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men en samtidig resultatnedgång. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 88,4% indikerar antingen en betydande kapitalinsprutning eller en omstrukturering. Soliditeten på 55,1% är mycket god och ger företaget finansiell styrka, men den fallande vinstmarginalen från 13,3% till 11,4% är en varningssignal som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är tillverkare och säljare av lastbilstillbehör, en bransch som är cyklisk och känslig för transportsektorns konjunkturer. Denna verksamhet kräver vanligtvis betydande tillgångar för produktion och lager, vilket stämmer överens med de höga tillgångsvärdena på 14,2 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 920 354 SEK till 1 823 118 SEK, en nedgång på 5,1% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 55,1% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god kreditvärdighet och låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 2 750 954 SEK till 5 181 811 SEK, en tillväxt på 88,4%. Denna ökning är betydligt högre än årets resultat, vilket indikerar en extern kapitalinsprutning eller omvärdering av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 14 434 360 SEK till 15 933 486 SEK, en positiv tillväxt på 10,5% som visar på stark försäljningsutveckling och marknadsandel.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 5,1% till 1 823 118 SEK trots högre omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller pristryck.
  • Vinstmarginalen faller från 13,3% till 11,4%, vilket kan påverka lönsamheten på sikt.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 10,5% till 15,9 miljoner SEK visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning.
  • Den exceptionella tillväxten av eget kapital på 88,4% till 5,2 miljoner SEK ger ett mycket starkt finansiellt fundament för framtida investeringar.
  • Tillgångarna växte med 13,1% till 14,2 miljoner SEK, vilket indikerar kapacitetsutökning för att möta framtida efterfrågan.