727 908 SEK
Omsättning
▲ 39,9%
73 552 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,2%
39%
Soliditet
God
10,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:201 944 SEK
Skulder:-124 081 SEK
Substansvärde:77 863 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och eget kapital. Den höga omsättningsökningen på 39,9% indikerar att företaget lyckats expandera sin verksamhet markant, men den samtidiga resultatminskningen på 23,2% tyder på att denna tillväxt inte har varit lönsam. Den minskande soliditeten från 83,3% till 39,0% är en varningssignal trots att den fortfarande ligger på en acceptabel nivå.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom gräv- och anläggningsbranschen med säte i Borås. Den typiska verksamheten innebär investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar den kraftiga tillgångstillväxten på 67,2% under året.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 95 741 SEK till 73 552 SEK, en nedgång på 22 189 SEK eller 23,2%. Trots högre omsättning har lönsamheten försämrats avsevärt.

Soliditet: Soliditeten sjönk från 83,3% till 39,0%, vilket indikerar en högre belåningsgrad. Trots minskningen ligger soliditeten fortfarande på en acceptabel nivå för ett företag i denna bransch.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 100 529 SEK till 77 863 SEK, en reduktion på 22 666 SEK. Denna minskning är direkt kopplad till det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 520 363 SEK till 727 908 SEK, en stark tillväxt på 207 545 SEK eller 39,9%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 22 189 SEK trots stark omsättningstillväxt
  • Minskande eget kapital med 22 666 SEK som begränsar finansiell handlingsfrihet
  • Soliditeten har halverats vilket ökar företagets finansiella risk

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 39,9% visar på god marknadsposition
  • Vinstmarginalen på 10,1% klassificeras fortfarande som hög trots nedgång
  • Kraftig tillgångstillväxt på 67,2% indikerar investeringar i framtida kapacitet