4 933 568 SEK
Omsättning
▲ 19,3%
1 359 062 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 54,9%
77,3%
Soliditet
Mycket God
27,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 021 847 SEK
Skulder:-459 867 SEK
Substansvärde:1 561 980 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 27,4% kombinerat med en soliditet på 77,3% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga tillväxten i både omsättning (+19,2%) och resultat (+54,9%) visar att företaget inte bara växer utan också blir mer effektivt i sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver vattenskärning, en specialiserad tillverkningsmetod som används inom industrin för precisionsskärning av material. Verksamheten är lokaliserad i Göteborg, ett industriellt centrum i Sverige, vilket ger goda förutsättningar för att serva industriella kunder i regionen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 877 225 SEK till 1 359 062 SEK, en ökning på 54,9% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivisering i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 77,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 983 197 SEK till 1 561 980 SEK, en tillväxt på 58,9% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 137 166 SEK till 4 958 625 SEK, en tillväxt på 19,2% som visar en stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan ställa höga krav på kapacitet och personal, vilket kan påverka kvaliteten om inte resurserna skalas upp i takt med orderstocken
  • Hög koncentration av tillgångar i eget kapital kan indikera underutnyttjande av skattemässiga fördelar med skuldfinansiering
  • Beroende av den industriella konjunkturen i Göteborgsregionen kan göra företaget sårbart för nedgångar i tillverkningsindustrin

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 27,4% ger utrymme för investeringar i ny utrustning och teknisk utveckling
  • Kraftig tillgångstillväxt på 48,4% visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida expansion
  • Stark balansräkning med eget kapital på 1 561 980 SEK ger goda förutsättningar för att finansiera fortsatt tillväxt utan extern finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+19,2%), resultat (+54,9%), eget kapital (+58,9%) och tillgångar (+48,4%). Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.