309 000 SEK
Omsättning
▼ 13,5%
133 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 69,7%
48%
Soliditet
Mycket God
43,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 431 252 SEK
Skulder:-1 253 705 SEK
Substansvärde:1 112 547 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har endast för företaget normala affärstransaktioner inträffat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande negativa tillväxttrender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 43.1% har både omsättning och resultat minskat kraftigt jämfört med föregående år. Den positiva utvecklingen i eget kapital och tillgångar indikerar att företaget fortfarande har finansiell styrka, men den dramatiska resultatnedgången på -69.7% pekar på strukturella utmaningar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett bemanningsföretag inom hälso- och sjukvård som specialiserat sig på läkarbemanning till primärvård, medicinkliniker och akutmottagningar. Verksamheten riktar sig till både bemanningsföretag och vårdinrättningar direkt, med fokus på tillgänglighet och hög kompetens. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar i vårdsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 439 000 SEK till 133 000 SEK, en minskning på 306 000 SEK eller 69.7%, vilket visar att lönsamheten försämrats avsevärt trots den höga marginalen.

Soliditet: Soliditeten på 48.0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låga skulder i förhållande till tillgångarna, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 061 983 SEK till 1 112 547 SEK, en förbättring på 50 564 SEK eller 4.8%, vilket främst beror på årets resultatinsättning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 356 702 SEK till 309 050 SEK, en nedgång på 13.4% som indikerar minskad efterfrågan eller förlorade kundkontrakt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 69.7% indikerar potentiella problem med lönsamheten eller ökade kostnader
  • Omsättningsminskning på 13.4% visar på minskad efterfrågan eller konkurrensutsatthet
  • Beroende av större bemanningsföretag och vårdinrättningar skapar kundkoncentrationsrisk

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 43.1% visar att verksamheten kan vara mycket lönsam vid rätt förutsättningar
  • Stark soliditet på 48.0% ger god finansiell flexibilitet för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 6.0% visar att företaget fortsätter investera i verksamheten

Trendanalys

Företaget visar en tydlig positiv utveckling i eget kapital och soliditet över de senaste tre åren, vilket indikerar en stärkt finansiell stabilitet. Trots detta visar nyckeltalen för omsättning och resultat en oroande negativ trend med kraftiga nedgångar under 2024. Omsättningen sjönk från 357 000 SEK till 309 000 SEK och resultatet kollapsade från 439 000 SEK till 133 000 SEK, med en vinstmarginal som föll från 123 % till 43 %. Detta tyder på att företagets lönsamhet och tillväxt har avtagit betydligt, möjligen på grund av ökade kostnader, minskade intäkter eller en förändrad verksamhetsmodell. Framtida utmaningar kan vara att återfå tillväxten och vinstabiliteten utan att äventyra den soliditet som byggts upp.