5 829 000 SEK
Omsättning
▲ 12,1%
229 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,1%
49,4%
Soliditet
Mycket God
3,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 568 867 SEK
Skulder:-773 929 SEK
Substansvärde:654 938 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning, men svag lönsamhetsutveckling. Omsättningen ökade med 12,1% till 5,96 miljoner SEK, och tillgångarna växte med 32,5% till 1,57 miljoner SEK, vilket indikerar expansion. Eget kapital ökade med 21,3% till 655 tusen SEK, främst genom återinvesterat resultat. Trots detta sjönk resultatet marginellt med 2,1% till 229 tusen SEK, och vinstmarginalen på 3,8% är låg. Soliditeten på 49,4% är stabil och god. Företaget expanderar men har utmaningar med att omvandla omsättningstillväxt till resultattillväxt.

Företagsbeskrivning

Docucraft är en leverantör av posthantering, dokumenthantering, kaffemaskiner och tillbehör till företag. Bolaget, som grundades 2011, ägs lika av två holdingbolag och verkar från Örebro. Som handelsföretag med fokus på kontorslösningar är låga vinstmarginaler vanliga i branschen, men balansräkningens tillväxt och stabila soliditet är positiva tecken.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade marginellt från 234 000 SEK till 229 000 SEK, en nedgång på 5 000 SEK eller 2,1%. Trots högre omsättning pressades lönsamheten, troligen av ökade kostnader eller konkurrenstryck.

Soliditet: Soliditeten på 49,4% är god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 539 929 SEK till 654 938 SEK, en tillväxt på 115 009 SEK eller 21,3%. Ökningen beror främst på att resultatet på 229 000 SEK har reinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 223 370 SEK till 5 960 696 SEK, en tillväxt på 737 326 SEK eller 12,1%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och ökad marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Låg vinstmarginal på 3,8% begränsar möjligheten till avkastning och investeringar.
  • Resultatet sjönk trots ökad omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller prispress.
  • Tillgångstillväxten på 32,5% till 1 568 867 SEK kan innebära högre kapitalbindning och räntekostnader om den finansierats med lån.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 12,1% till 5 960 696 SEK visar att företaget kan expandera på marknaden.
  • Stark tillväxt i eget kapital på 21,3% till 654 938 SEK förbättrar den finansiella basen för framtida investeringar.
  • God soliditet på 49,4% ger utrymme för att ta upp lån eller investera i ytterligare tillväxt om lönsamheten förbättras.