1 952 817 SEK
Omsättning
▲ 36,1%
187 522 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 66%
70,5%
Soliditet
Mycket God
9,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:694 993 SEK
Skulder:-204 562 SEK
Substansvärde:490 431 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret 2023.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark operativ utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och tillväxt trots en minskning av totala tillgångar. Den höga soliditeten på 70,5% indikerar ett finansiellt stabilt företag med låg belåning. Minskningen av tillgångar samtidigt som eget kapital ökar kraftigt tyder på en effektivisering av balansräkningen och en fokusering på kärnverksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom veterinärmedicinsk rehabilitering, en nischad tjänstesektor med sannolikt höga marginaler. Verksamheten kräver specialiserad kompetens och utrustning, vilket förklarar den relativt höga soliditeten och vinstmarginalen som är typiska för specialistverksamheter inom djursjukvård.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 112 973 SEK till 187 522 SEK, en ökning på 66,0% som indikerar att företaget lyckats skala verksamheten med bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 70,5% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 342 564 SEK till 490 431 SEK, en tillväxt på 43,2% som främst drivs av årets starka resultat och ökade reserver.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 435 386 SEK till 1 952 817 SEK, en tillväxt på 36,0% som visar stark marknadsutveckling och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 14,9% från 816 443 SEK till 694 993 SEK vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Minskande tillgångsbas kan begränsa framtida expansionsmöjligheter om inte reinvestering sker

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 70,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Hög vinstmarginal på 9,6% visar på effektiv verksamhetsstyrning och prissättningskraft
  • Kraftig omsättningstillväxt på 36,0% indikerar stark marknadsposition och efterfrågan

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+36,0%), resultat (+66,0%) och eget kapital (+43,2%). Den enda negativa trenden är tillgångsminskning (-14,9%), vilket kan tyda på en effektivisering snarare än nedgång givet de övriga starka nyckeltalen.