1 164 281 SEK
Omsättning
▼ 15,2%
511 049 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9,5%
66,5%
Soliditet
Mycket God
43,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 076 690 SEK
Skulder:-670 606 SEK
Substansvärde:1 286 084 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande försäljningstrender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 43,8% har både omsättning och resultat minskat markant jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 66,5% och tillgångstillväxt på 7,7% indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa, men den negativa omsättningstillväxten på -15,2% pekar på utmaningar i försäljning eller marknadsposition.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom reklambyrå, marknadsföring, fotografering, föreläsning inom hälsa och träning samt försäljning av böcker. Denna kombination av tjänste- och produktförsäljning är typiskt för kunskapsintensiva företag där personligt varumärke och expertis är centrala värdedrivare.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 564 442 SEK till 511 049 SEK, en minskning på 53 393 SEK (-9,5%). Trots lägre omsättning lyckades bolaget behålla en exceptionellt hög vinstmarginal.

Soliditet: Soliditeten på 66,5% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan motstå ekonomiska nedgångar. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 275 900 SEK till 1 286 084 SEK, en förbättring på 10 184 SEK (+0,8%). Denna måttliga tillväxt speglar att större delen av vinsten inte har kvarhållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 372 982 SEK till 1 166 825 SEK, en nedgång på 206 157 SEK (-15,2%). Detta indikerar utmaningar i att generera intäkter trots den breda verksamhetsprofilen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 206 157 SEK (-15,2%) kan indikera förlorade kunder eller sämre marknadsförhållanden
  • Resultatet sjönk med 53 393 SEK (-9,5%) trots hög marginal, vilket visar sårbarhet i intäktsunderlaget
  • Brist på tillväxt i eget kapital (+0,8%) kan begränsa investeringsmöjligheter för framtiden

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 43,8% visar på effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet
  • Stark soliditet på 66,5% ger utrymme för strategiska investeringar eller expansion
  • Tillgångstillväxt på 7,7% (148 380 SEK) indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad och investeringar i verksamheten