1 376 000 SEK
Omsättning
▲ 15,6%
744 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7,7%
23,6%
Soliditet
God
49,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-29

Substansvärdering

Tillgångar:11 651 585 SEK
Skulder:-8 784 895 SEK
Substansvärde:2 278 690 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka intäktsökningar men samtidigt en nedgång i lönsamhet. Omsättningen ökade med 15,6% till 1,5 miljoner SEK, vilket indikerar en god marknadsutveckling. Trots detta sjönk resultatet med 7,7% till 744 000 SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning. Det egna kapitalet har stärkts avsevärt (+23,9%), vilket tillsammans med en soliditet på 23,6% ger ett stabilt kapitalunderlag. Den mycket höga vinstmarginalen på 49,5% visar att verksamheten är extremt lönsam, även om trenden pekar nedåt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel och utveckling av energisystem och IT-system inom fordon- och byggbranschen, en nisch med potentiellt höga marginaler och tekniska krav. Med säte i Göteborg och etablerat sedan 2011 är det ett moget företag inom sin bransch, inte ett nyetablerat bolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 806 000 SEK till 744 000 SEK, en minskning på 7,7%. Detta trots högre omsättning, vilket tyder på att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 23,6% är acceptabel men inte hög. Det indikerar att 23,6% av tillgångarna finansieras med eget kapital, medan resten är skulder. Det ger en balanserad riskprofil.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade avsevärt från 1 839 370 SEK till 2 278 690 SEK. Denna förbättring med 439 320 SEK kan huvudsakligen förklaras av att årets resultat på 744 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 189 568 SEK till 1 502 883 SEK, en positiv tillväxt på 15,6% som visar på framgångsrik försäljning eller expansion.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 7,7% till 744 000 SEK trots en omsättningsökning, vilket är en varningssignal för lönsamhetstryck.
  • Soliditeten på 23,6% är något låg och visar ett betydande beroende av skuldfinansiering.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 15,6% till 1 502 883 SEK visar en stark marknadsposition och goda försäljningsframgångar.
  • En mycket hög vinstmarginal på 49,5% visar att företagets kärnverksamhet är exceptionellt lönsam.
  • Eget kapital ökade kraftigt med 23,9% till 2 278 690 SEK, vilket ger ett starkt fundament för framtida investeringar.