1 786 835 SEK
Omsättning
▼ 17,3%
1 012 354 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,1%
72%
Soliditet
Mycket God
56,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 676 696 SEK
Skulder:-1 698 329 SEK
Substansvärde:4 156 367 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 56,1% och soliditeten på 72,0% indikerar ett extremt hälsosamt finansiellt läge med låg skuldsättning. Trots detta har både omsättning och resultat minskat kraftigt (-17,2% respektive -27,1%), vilket pekar på utmaningar i verksamhetsutvecklingen. Den betydande tillgångstillväxten på 17,7% samt ökning av eget kapital visar dock att bolaget fortsatt investerar och behåller en stark balansräkning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver medicinsk verksamhet, vilket typiskt innebär tjänster som läkarmottagning, specialistvård eller andra hälsorelaterade verksamheter. Den mycket höga vinstmarginalen är karakteristisk för kvalificerade medicinska tjänster med högt värde per kund.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 389 140 SEK till 1 012 354 SEK, en minskning med 376 786 SEK (-27,1%). Trots lägre omsättning kvarstår ett mycket starkt resultat.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket självfinansierat och har låg finansiell risk. Detta ger goda förutsättningar att klara av konjunktursvängningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 123 069 SEK till 4 156 367 SEK, en förbättring med 33 298 SEK (+0,8%). Ökningen beror sannolikt på att större delen av årets vinst har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 312 052 SEK till 1 803 097 SEK, en nedgång med 508 955 SEK (-17,2%). Detta indikerar färre intäkter från verksamheten jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 508 955 SEK kan indikera förlorade kunder, minskad efterfrågan eller konkurrensutsättning.
  • Resultatet sjönk med 376 786 SEK vilket, trots att det fortfarande är högt, visar på en negativ lönsamhetstrend.
  • Den stora tillgångstillväxten på över 1 miljon SEK måste generera tillräcklig avkastning för att motivera investeringen.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med eget kapital på 4,2 miljoner SEK och soliditet på 72% ger utrymme för investeringar och expansion.
  • Mycket hög vinstmarginal på 56,1% visar att verksamheten är extremt lönsam per intäkteskrona när den väl genereras.
  • Tillgångarna ökade med 1 005 521 SEK till 6,7 miljoner SEK, vilket kan indikera investeringar i framtida tillväxt.