351 000 SEK
Omsättning
▼ 32,6%
224 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 36%
98%
Soliditet
Mycket God
63,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 599 789 SEK
Skulder:-29 793 SEK
Substansvärde:4 134 904 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga minskningar inom samtliga nyckeltal. Trots en mycket hög vinstmarginal på 63,7% har både omsättning och resultat minskat med över 30% jämfört med föregående år. Den extremt höga soliditeten på 98,0% indikerar ett företag med minimal skuldsättning, men samtidigt en stark avkappning av verksamheten. Situationen pekar mot ett etablerat företag som genomgår en betydande nedskalning eller omstrukturering snarare än ett nyetablerat företag.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom en bred portfölj av aktiviteter inklusive byggnation, dykning, företagsevent, jakt, skytte och trädgårdsskötsel. Denna mångsidighet kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning, då sådana verksamheter ofta är projektbaserade och säsongsbetonade. Företaget är etablerat sedan 2015 och har sitt säte i Skokloster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 350 000 SEK till 224 000 SEK, en minskning på 126 000 SEK eller 36,0%. Trots den stora omsättningsminskningen lyckades företaget behålla en mycket hög vinstmarginal.

Soliditet: Soliditeten på 98,0% är exceptionellt hög och indikerar ett företag som är nästan helt skuldfritt. Medan detta ger stor finansiell stabilitet, kan det också tyda på en försiktig eller inaktiv kapitalstruktur.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 4 280 677 SEK till 4 134 904 SEK, en nedgång på 145 773 SEK. Denna minskning kan förklaras av att resultatet inte var tillräckligt högt för att kompensera för eventuella utdelningar eller andra kapitalförluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 586 343 SEK till 351 290 SEK, en nedgång på 235 053 SEK eller 40,1%. Denna dramatiska minskning indikerar en betydande nedgång i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 235 053 SEK (-40,1%) visar på allvarlig försämring i verksamhetsvolym
  • Resultatminskning med 126 000 SEK (-36,0%) trots hög vinstmarginal indikerar strukturella problem
  • Minskande tillgångar från 5 000 391 SEK till 4 599 789 SEK (-8,0%) kan tyda på avveckling av verksamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 98,0% ger mycket god finansiell stabilitet och låg insolvensrisk
  • Mycket hög vinstmarginal på 63,7% visar att företaget är effektivt i sin kvarvarande verksamhet
  • Bred verksamhetsportfölj ger potential för att återuppta olika verksamhetsgrenar vid efterfrågeökning

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-32,6%), resultat (-36,0%), eget kapital (-3,4%) och tillgångar (-8,0%). Den samlade bilden är av ett företag i tydlig nedgångsphase med minskad verksamhetsomfattning across the board.