1 030 000 SEK
Omsättning
▲ 5,3%
561 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24,7%
75,2%
Soliditet
Mycket God
49,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-14

Substansvärdering

Tillgångar:5 322 930 SEK
Skulder:-1 221 252 SEK
Substansvärde:3 618 916 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande kapitalförsämring. Omsättningen och resultatet har ökat markant, vilket indikerar en förbättrad operativ prestation. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 49.5% tyder på en mycket effektiv verksamhet eller en unik marknadsposition. Soliditeten är fortfarande hög men har sannolikt minskat på grund av en kapitaluttag, vilket är den största oron i denna annars positiva bild.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom en nischad bransch med förmedling av hästar till ridskolor och konsultverksamhet inom ridskolebranschen. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserade konsultverksamheter och förmedlingstjänster med låga direkta kostnader. Verksamheten bedrivs sedan 1993, vilket visar på ett etablerat företag med erfarenhet i sin bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 450 000 SEK till 561 000 SEK, en ökning med 111 000 SEK eller 24.7%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet eller lägre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 75.2% är mycket hög och visar att företaget har ett starkt kapitalunderlag och låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och låg risk för borgenärer.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 4 241 196 SEK till 3 618 916 SEK, en minskning på 622 280 SEK trots ett positivt resultat på 561 000 SEK. Denna skillnad på 1 183 280 SEK tyder starkt på att ägarna har tagit ut mer i utdelning eller liknande än vad årets resultat uppgick till.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 978 251 SEK till 1 133 852 SEK, en tillväxt på 5.3%. Detta visar en stadig ökning av försäljningsvolymen eller priser.

Huvudrisker

  • Kraftigt minskat eget kapital med 622 280 SEK trots ett positivt resultat på 561 000 SEK, vilket indikerar stora kapitaluttag som kan äta upp företagets buffert.
  • Företagets verksamhet är relativt liten med en omsättning på 1,1 miljoner SEK, vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar i efterfrågan.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 49.5% visar på en mycket lönsam affärsmodell med potential att skala upp verksamheten.
  • Positiv utveckling i både omsättning (+5.3%) och resultat (+24.7%) visar på en sund tillväxttakt.
  • Hög soliditet på 75.2% ger goda möjligheter till framtida investeringar eller expansion utan att behöva extern finansiering.