11 422 466 SEK
Omsättning
▲ 30%
920 156 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 113,8%
64,4%
Soliditet
Mycket God
8,1%
Vinstmarginal
Stabil
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-27

Substansvärdering

Tillgångar:2 896 843 SEK
Skulder:-912 466 SEK
Substansvärde:1 412 877 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 30% och resultatet mer än fördubblats, vilket indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den höga soliditeten på 64,4% kombinerat med en positiv rörelsemarginal på 8,1% pekar på ett stabilt och lönsamt företag med god finansiell hälsa. Trenderna är entydigt positiva och visar på ett företag i stark tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver lagerhantering (tredjepartslogistik), vilket innebär att de förvarar och hanterar varor åt andra företag. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande tillgångar i form av lagerlokaler och hanteringsutrustning, och lönsamheten är ofta kopplad till effektiv kapacitetsutnyttjning och skalbarhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 430 424 SEK till 920 156 SEK, en ökning med 489 732 SEK eller 113,8%. Denna extremt starka resultatförbättring visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 64,4% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan finansiera större delen av sin verksamhet med eget kapital. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 105 164 SEK till 1 412 877 SEK, en tillväxt på 307 713 SEK eller 27,8%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 795 224 SEK till 11 422 466 SEK, en tillväxt på 2 627 242 SEK eller 30,0%. Denna betydande ökning tyder på framgångsrik försäljningsexpansion och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan ställa höga krav på operativ skalbarhet och kapitalbindning för ytterligare investeringar i lagerkapacitet
  • Tredjepartslogistik är en konkurrensutsatt bransch där pristryck kan påverka framtida vinstmarginaler

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 113,8% visar på stark operativ effektivitet och skalbarhet i verksamhetsmodellen
  • Omsättningstillväxten på 30,0% indikerar framgångsrik marknadsexpansion och möjligheter till ytterligare tillväxt
  • Den höga soliditeten ger utrymme för strategiska investeringar och expansion utan ökad belåning

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+30,0%), resultat (+113,8%), eget kapital (+27,8%) och tillgångar (+10,1%). Denna entydigt positiva trendbild pekar på ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och finansiell styrka.