752 430 SEK
Omsättning
▲ 39,5%
271 959 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 67,2%
68%
Soliditet
Mycket God
36,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:851 861 SEK
Skulder:-273 588 SEK
Substansvärde:567 969 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Avslutningen av verksamhetsåret påverkades negativt av Covid-19 med svag nybokning, avbokningar och ombokningar till nästa säsong.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Covid-19-pandemin påverkade verksamheten negativt med svag nybokning, avbokningar och ombokningar till nästa säsong

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2020 med kraftiga förbättringar inom samtliga nyckeltal trots påfrestningar från Covid-19-pandemin. Den mycket höga vinstmarginalen på 36,1% och soliditeten på 68,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med god kapitalstruktur. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat visar på en effektiv verksamhet som klarar av att konvertera intäkter till vinst.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver stugförmedling och tillhandahåller tjänster inom marknadsföring, administration och underhåll. Denna typ av verksamhet är typiskt tjänsteinriktad med relativt låga kapitalkrav och kan generera höga marginaler vid effektiv drift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 162 614 SEK till 271 959 SEK, en ökning med 67,2% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 68,0% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och kan absorbera eventuella motgångar utan större problem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 354 613 SEK till 567 969 SEK, en tillväxt på 60,2% som främst drivs av det starka resultatet och visar på en sund kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 539 468 SEK till 752 430 SEK, en tillväxt på 39,5% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik verksamhetsutveckling trots pandemin.

Huvudrisker

  • Extern chock som Covid-19 visade sårbarhet i resebranschen med direkt påverkan på bokningar
  • Framtida pandemier eller restriktioner kan upprepas och påverka verksamheten negativt
  • Hög tillväxttempo kan vara svårt att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Mycket stark lönsamhet med 36,1% vinstmarginal ger utrymme för investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i både omsättning (+39,5%) och resultat (+67,2%) visar på skalbar affärsmodell
  • Hög soliditet (68,0%) ger finansiell styrka att utnyttja marknadsmöjligheter efter pandemin

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt +39,5%, resultattillväxt +67,2%, eget kapital tillväxt +60,2%, tillgångstillväxt +62,9%. Detta indikerar en mycket positiv utveckling där företaget inte bara växer utan blir samtidigt mer lönsamt och kapitalstarkt.