1 827 080 SEK
Omsättning
▲ 25%
40 170 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 139,9%
34,5%
Soliditet
God
2,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 233 042 SEK
Skulder:-807 974 SEK
Substansvärde:425 068 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Omsättningen har ökat med 25% och resultatet har mer än fördubblats, vilket indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den höga tillgångstillväxten på 42,8% tyder på investeringar för framtida tillväxt. Trots den låga vinstmarginalen på 2,2% är trenden mycket positiv och företaget verkar befinna sig i en accelererande utvecklingsfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom film- och fotoproduktion, scenografi samt konstnärlig verksamhet. Denna typ av kreativ verksamhet är ofta projektbaserad med varierande omsättning mellan perioder, vilket gör de starka siffrorna för 2023 särskilt anmärkningsvärda.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 16 745 SEK till 40 170 SEK, en ökning med 23 425 SEK eller 139,9%. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 34,5% är acceptabel för ett företag i denna bransch och indikerar en balanserad kapitalstruktur med rimligt skuldsättningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 393 611 SEK till 425 068 SEK, en tillväxt på 31 457 SEK eller 8,0%. Ökningen är direkt kopplad till årets vinst på 40 170 SEK, vilket är en positiv kapitalbildning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 461 813 SEK till 1 827 080 SEK, en stark tillväxt på 365 267 SEK eller 25,0%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 2,2% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller pristryck från konkurrenter
  • Den snabba tillgångstillväxten på 42,8% kräver noggrann uppföljning för att säkerställa att investeringarna ger avkastning

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 139,9% visar på stark operativ effektivisering och god kostnadskontroll
  • Omsättningstillväxten på 25,0% indikerar stark marknadsposition och goda affärsmöjligheter inom film- och fotoproduktion
  • Företagets etablerade position sedan 2011 kombinerat med nuvarande tillväxt skapar goda förutsättningar för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+25,0%), resultat (+139,9%), eget kapital (+8,0%) och tillgångar (+42,8%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en mycket stark och balanserad tillväxtfas för företaget.