2 862 000 SEK
Omsättning
▲ 47,8%
540 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 74,2%
56%
Soliditet
Mycket God
18,8%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 490 615 SEK
Skulder:-611 454 SEK
Substansvärde:666 161 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den kraftiga ökningen av både omsättning och resultat indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den höga soliditeten på 56% tillsammans med en vinstmarginal på 18,8% pekar på ett lönsamt och stabilt företag med god finansiell hälsa. Eget kapitalet har mer än fördubblats, vilket stärker företagets kapitalbas och möjliggör framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom detaljhandel med tillverkning och försäljning av accessoarer, vilket innebär en verksamhet med relativt låga inträdesbarriärer men samtidigt god möjlighet till differentiering och värdeskapande. Den starka tillväxten i omsättning från 1 938 372 SEK till 2 871 979 SEK på ett år visar att företaget lyckats etablera sig på marknaden och öka sin försäljning avsevärt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 310 000 SEK till 540 000 SEK, en ökning på 74,2% som visar att företaget inte bara växer utan också lyckas behålla en hög lönsamhet vid expansion.

Soliditet: Soliditeten på 56,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapitalet ökade kraftigt från 239 959 SEK till 666 161 SEK, en tillväxt på 177,6% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella ställning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 938 372 SEK till 2 871 979 SEK, en tillväxt på 47,8% som indikerar stark marknadsacceptans och framgångsrika försäljningsstrategier.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapacitetsutmaningar och risk för kvalitetsförsämring om inte resurserna hänger med i utvecklingen
  • Branschen för accessoärer kan vara konjunkturkänslig och utsatt för förändrade mode- och konsumenttrender
  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt vilket skapar förväntningspress

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 74,2% visar på en skalbar affärsmodell med potential för ytterligare expansion
  • Den höga soliditeten på 56% ger utrymme för att ta på sig lån till framtida investeringar och tillväxt utan att äventyra stabiliteten
  • Den starka kapitaltillväxten på 177,6% skapar en finansiell buffert som möjliggör investeringar i produktutveckling och marknadsexpansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender med omsättningstillväxt på +47,8%, resultattillväxt på +74,2%, eget kapital tillväxt på +177,6% och tillgångstillväxt på +16,1%. Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket sund och välskött tillväxtfas för företaget.