12 854 000 SEK
Omsättning
▼ 6,3%
2 065 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,4%
61%
Soliditet
Mycket God
16%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 674 958 SEK
Skulder:-2 186 696 SEK
Substansvärde:3 400 565 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men negativa rörelseresultat. Trots minskad omsättning och resultat har företaget förbättrat sin finansiella struktur avsevärt genom ökad soliditet och eget kapital. Detta tyder på ett företag som genomgår en omstrukturering där lönsamheten prioriteras framför tillväxt, eller som möter utmaningar i sin marknad men ändå lyckas stärka sin finansiella ställning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat säkerhetsföretag som startades 2011 och verkar inom bevakning- och säkerhetstjänster i Stockholm. Som tjänsteföretag inom säkerhetsbranschen är det typiskt att ha stabila kundrelationer men även konjunkturkänslighet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 358 000 SEK till 2 065 000 SEK, en minskning på 293 000 SEK eller -12.4%. Resultatnedgången var större än omsättningsminskningen, vilket tyder på minskad lönsamhet eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 61.0% är mycket stark och visar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger företaget finansiell stabilitet och bättre möjligheter att hantera ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 536 364 SEK till 3 400 565 SEK, en ökning med 864 201 SEK eller +34.1%. Denna förbättring kan bero på kvarhållet resultat från tidigare år eller kapitaltillskott.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 13 720 561 SEK till 12 898 610 SEK, en nedgång på 821 951 SEK eller -6.3%. Detta indikerar en svaghet i försäljningsutvecklingen som kan bero på förlorade kunder, prispress eller minskad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 821 951 SEK kan indikera förlorade kunder eller svag konkurrenskraft
  • Resultatnedgång på 293 000 SEK visar på minskad lönsamhet trots stark soliditet
  • Negativ utveckling i både omsättning (-6.3%) och resultat (-12.4%) kan tyda på strukturella utmaningar

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 61.0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 864 201 SEK stärker företagets finansiella grund
  • Hög vinstmarginal på 16.0% visar att företaget fortfarande är mycket lönsamt trots nedgång