10 309 000 SEK
Omsättning
▲ 48,8%
2 799 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 168,6%
71,2%
Soliditet
Mycket God
27,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-25

Substansvärdering

Tillgångar:4 463 525 SEK
Skulder:-1 285 680 SEK
Substansvärde:3 177 845 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har ökat med 48% mot närmast föregående räkenskapsår då efterfrågan av bolagets tjänster har ökat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har ökat med 48% mot närmast föregående räkenskapsår då efterfrågan av bolagets tjänster har ökat

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Den kombinerade omsättningstillväxten på 48,8% och resultattillväxten på 168,6% indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också blir betydligt mer lönsamt. Den höga soliditeten på 71,2% tillsammans med den snabba ökningen av eget kapital skapar en mycket stabil finansiell bas för fortsatt expansion. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med goda förutsättningar för framtida utveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget är verksamt inom tandvård med inriktning mot tandteknik och är ett dotterbolag till George Aphrem Invest AB. Som tandteknikföretag är det typiskt att ha stabila kundrelationer och återkommande intäkter från tandläkarmottagningar, vilket gör den snabba tillväxten särskilt anmärkningsvärd i denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 042 000 SEK till 2 799 000 SEK, en ökning med 1 757 000 SEK eller 168,6%. Denna mer än fördubbling av vinsten visar att företaget inte bara växer utan också förbättrar sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 71,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad. Detta ger företaget god kreditvärdighet och finansiell flexibilitet för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 756 331 SEK till 3 177 845 SEK, en ökning med 1 421 514 SEK. Denna ökning med 80,9% är huvudsakligen driven av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 927 479 SEK till 10 309 315 SEK, en ökning med 3 381 836 SEK eller 48,8%. Denna betydande tillväxt indikerar en stark marknadsposition och ökad efterfrågan på bolagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Stor ökning av tillgångar från 2 488 977 SEK till 4 463 525 SEK kan innebära kapitalbindning som behöver hanteras
  • Beroende av fortsatt hög efterfrågan från tandvårdsmarknaden för att bibehålla nuvarande nivåer

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 27,1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 71,2% möjliggör enkelt att finansiera fortsatt tillväxt
  • Resultattillväxt på 168,6% överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet
  • Eget kapital har ökat med 80,9% vilket skapar en stabil bas för framtida verksamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+48,8%), resultat (+168,6%), eget kapital (+80,9%) och tillgångar (+79,3%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket hälsosam och välskött tillväxtfas.