4 481 000 SEK
Omsättning
▲ 42,5%
685 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 120,3%
75%
Soliditet
Mycket God
15,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 726 004 SEK
Skulder:-381 679 SEK
Substansvärde:1 121 325 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender på alla områden. Den kraftiga omsättningstillväxten på 42,5% kombinerat med en mer än fördubblad vinsttillväxt på 120,3% indikerar en mycket effektiv skalning av verksamheten. Den höga soliditeten på 75% tillsammans med en betydande ökning av eget kapital och tillgångar visar på ett stabilt och sundt företag med god finansiell struktur. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom import, enklare produktion och försäljning av ull och textilprodukter till både offentliga aktörer (kommuner, förskolor) och privata kunder (företag, återförsäljare, privatpersoner). Den breda kundbasen och produktportföljen ger en diversifierad intäktsström, vilket kan förklara den starka tillväxten i en potentiellt utmanande tid (2020).

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades mer än och ökade från 311 000 SEK till 685 000 SEK, en ökning med 374 000 SEK eller 120,3%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad effektivitet och skalfördelar.

Soliditet: En soliditet på 75,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och minimal finansiell risk. Företaget finansieras i mycket stor utsträckning av egna medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 721 511 SEK till 1 121 325 SEK, en tillväxt på 399 814 SEK eller 55,4%. Denna förstärkning av kapitalbasen är direkt kopplad till det starka resultatet och ökar företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 144 925 SEK till 4 481 248 SEK, en tillväxt på 1 336 323 SEK eller 42,5%. Detta visar på ett framgångsrikt försäljningsarbete och en stark marknadsposition.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan ställa krav på ökade rörelsekapitalbehov för att finansiera lager och kundfordringar.
  • Framtida tillväxt kan vara svår att upprätthålla efter en så pass stor ökning på ett år.
  • Verksamheten kan vara sårbar för störningar i globala leveranskedjor givet importdelen.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 15,3% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Den starka balansräkningen med tillgångar på 1 726 004 SEK ger goda förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor om det behövs.
  • Den beprövade affärsmodellen med diversifierad kundbas skapar stabila intäktsflöden.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en mycket positiv utveckling. Omsättningstillväxten på +42,5% visar marknadsframgång, medan resultattillväxten på +120,3% indikerar stark operativ effektivisering. Tillgångarnas ökning med +70,5% visar att företaget investerar i sin tillväxt, samtidigt som den ökade soliditeten förstärker den finansiella hållbarheten. Sammantaget avspeglar siffrorna ett företag i en mycket framgångsrik expansionsfas.