3 761 000 SEK
Omsättning
▲ 79,4%
535 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 192,4%
41,8%
Soliditet
Mycket God
14,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 422 043 SEK
Skulder:-799 834 SEK
Substansvärde:488 209 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Det är bolagets första räkenskapsår med full verksamhet samt fler uppdrag.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Det var bolagets första räkenskapsår med full verksamhet.
  • Företaget har tagit fler uppdrag, vilket direkt förklarar den starka tillväxten i omsättning och resultat.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under sitt första fulla verksamhetsår med kraftiga förbättringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har nästan fördubblats och resultatet har mer än tredubblats, vilket indikerar en mycket framgångsrik marknadsintroduktion. Den höga vinstmarginalen på 14,2% och en solid soliditet på 41,8% pekar på en effektiv verksamhetsstyrning och en finansiellt sund struktur. Företaget befinner sig i en tydlig expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver lokalvård och har sitt säte i Trelleborg. Lokalvårdsbranschen kännetecknas ofta av återkommande kontraktsbaserade intäkter, vilket kan förklara den snabba tillväxten när nya kunder förvärvats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 183 000 SEK till 535 000 SEK, en ökning på 192,3%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på stordriftsfördelar och en förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 41,8% anses vara god och indikerar ett företag med låg belåning och god förmåga att klara oförutsedda händelser. Detta är en stark indikator på finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital stärktes avsevärt från 169 761 SEK till 488 209 SEK, en tillväxt på 187,6. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till årets starka resultat på 535 000 SEK, vilket har kapitaliserats i balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 095 979 SEK till 3 761 814 SEK, en tillväxt på 79,4%. Detta är en mycket stark utveckling för ett företag i sin expansionsfas och indikerar framgångsrik försäljning och etablering på marknaden.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningspåfrestning för nästa år.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten (omsättning på 3,8 miljoner SEK), vilket gör det mer sårbart för förlust av ett större kundkontrakt.
  • Tillväxten har sannolikt krävt investeringar och ökad skuldsättning, vilket framgår av att tillgångarna mer än fördubblats till 1 422 043 SEK.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 14,2% ger utrymme för framtida investeringar och konkurrenskraftiga priser.
  • Den beprövade affärsmodellen och den framgångsrika etableringen ger en stark platform för fortsatt organisk tillväxt.
  • Den finansiella styrkan med en soliditet på 41,8% ger goda förutsättningar att ta lån för ytterligare expansion eller investeringar i kapitalintensiv utrustning.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar tydligt på FÖRBÄTTRING: omsättning (+79,4%), resultat (+192,3%), eget kapital (+187,6%) och tillgångar (+102,6%). Detta skildrar bilden av ett ungt, växande och mycket lönsamt företag i en stark positiv utvecklingsfas.