2 635 000 SEK
Omsättning
▼ 10,6%
405 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 67,7%
85,1%
Soliditet
Mycket God
15,4%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-03

Substansvärdering

Tillgångar:2 705 664 SEK
Skulder:-211 293 SEK
Substansvärde:1 564 377 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tydliga tecken på en negativ utveckling under 2023 med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Trots att soliditeten fortfarande är mycket hög på 85,1% och vinstmarginalen på 15,4% klassificeras som hög, har företaget upplevt en betydande försämring jämfört med föregående år. Den kraftiga resultatnedgången på 67,7% tillsammans med minskande tillgångar och eget kapital indikerar en utmanande period för företaget, möjligen på grund av minskad efterfrågan, förändrade marknadsförhållanden eller ökade kostnader.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett IT-konsultbolag som främst arbetar med IT-drift, apputveckling på mobila plattformar och drift av webbaserade lösningar. Bolaget äger ett dotterbolag (Channlz Communications AB) och har sitt säte i Svedala. Ett typiskt IT-konsultföretag har ofta projektbaserad verksamhet med varierande omsättning beroende på uppdragsvolym och faktureringsgrad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 252 000 SEK till 405 000 SEK, en minskning på 847 000 SEK (-67,7%). Denna kraftiga resultatnedgång är oroväckande och kan bero på högre kostnader eller lägre marginaler på uppdragen.

Soliditet: Soliditeten på 85,1% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning och klarar av motgångar. Detta är en av de positiva aspekterna i den annars negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 635 217 SEK till 1 564 377 SEK, en nedgång på 70 840 SEK (-4,3%). Denna minskning är direkt kopplad till det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 032 368 SEK till 2 635 421 SEK, en nedgång på 396 947 SEK (-10,6%). Detta indikerar färre eller mindre lönsamma uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 847 000 SEK (-67,7%) jämfört med föregående år
  • Minskad omsättning på nära 400 000 SEK vilket kan indikera förlorade kunder eller uppdrag
  • Nedgång i både tillgångar (-516 289 SEK) och eget kapital (-70 840 SEK) visar på en negativ trend

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet (85,1%) ger företaget goda möjligheter att klara av en svår period
  • Fortfarande positivt resultat på 405 000 SEK trots nedgången
  • Diversifierad verksamhet inom IT-drift, apputveckling och webbaserade lösningar kan ge styrka