0 SEK
Omsättning
1 972 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9,2%
89,2%
Soliditet
Mycket God
—
Vinstmarginal
2 100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-02-22

Substansvärdering

Tillgångar:8 927 843 SEK
Skulder:-965 001 SEK
Substansvärde:7 962 842 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningstal men avsaknad av operativ verksamhet. Den höga soliditeten på 89,2% och tillväxten i både eget kapital (+6,3%) och totala tillgångar (+12,2%) indikerar finansiell stabilitet och kapitaltillväxt. Däremot är den negativa resultattillväxten på -9,2% och nollomsättning oroande tecken på att företaget inte genererar operativa intäkter. Detta tyder på ett holdingbolag som främst förvaltar tillgångar utan egen omsättningsgenererande verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett holdingbolag som äger och förvaltar värdepapper samt äger samtliga aktier i två dotterbolag inom fastighetsbranschen: Dalskidan i Sälen Fastighet AB och Dalskidan i Sälen AB. Med säte i Malung-Sälens kommun och registrerat sedan 2017 är detta ett etablerat företag som fungerar som moderbolag i en koncernstruktur.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 2 172 000 SEK till 1 972 000 SEK, en nedgång med 200 000 SEK eller -9,2%. Det positiva resultatet trots noll omsättning tyder på att företaget genererar intäkter från kapitalförvaltning eller utdelningar från dotterbolag.

Soliditet: Soliditeten på 89,2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimal skuldsättning. Detta ger stor finansiell stabilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 491 085 SEK till 7 962 842 SEK, en ökning med 471 757 SEK eller +6,3%. Denna ökning kan förklaras av årets resultat på 1 972 000 SEK, vilket indikerar att andra faktorer (som utdelningar eller värdeförändringar) påverkat kapitalutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen är 0 SEK både 2022 och föregående år, vilket indikerar att moderbolaget självt inte driver någon omsättningsgenererande verksamhet utan fungerar enbart som ett holdingbolag för sina dotterbolag.

Huvudrisker

  • Avsaknad av omsättning gör företaget helt beroende av kapitalvinster och utdelningar från dotterbolag för att generera resultat
  • Resultatet minskade med 200 000 SEK från föregående år trots ökade tillgångar, vilket kan indikera lägre avkastning på kapitalet
  • Företagets verksamhetsmodell som rent holdingbolag begränsar diversifieringen av intäktskällor

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 89,2% ger utrymme för framtida investeringar utan behov av extern finansiering
  • Tillgångstillväxten på 12,2% visar att företaget framgångsrikt expanderar sin tillgångsbas
  • Eget kapital ökade med 471 757 SEK vilket stärker företagets långsiktiga finansiella stabilitet
  • Strukturen som holdingbolag möjliggör effektiv förvaltning av dotterbolagens verksamheter