1 565 000 SEK
Omsättning
▼ 14,5%
338 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,2%
81%
Soliditet
Mycket God
21,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 194 850 SEK
Skulder:-191 497 SEK
Substansvärde:853 353 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande rörelseresultat. Den exceptionellt höga soliditeten på 81% och den betydande tillväxten i eget kapital (+45,8%) indikerar en mycket stabil finansiell struktur. Samtidigt visar företaget på allvarliga utmaningar i den löpande verksamheten med en kraftig nedgång i både omsättning (-14,5%) och resultat (-34,2%). Detta tyder på ett etablerat företag som möter svårigheter i sin kärnverksamhet trots en stark kapitalbas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom byggnadsbranschen med inriktning på installation och service av ventilationsanläggningar. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn. Branschen kräver ofta betydande investeringar i verktyg och utrustning, vilket speglas i företagets tillgångsbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 514 000 SEK till 338 000 SEK, en minskning med 176 000 SEK (-34,2%). Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen tyder på lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 81,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 585 496 SEK till 853 353 SEK, en tillväxt med 267 857 SEK (+45,8%). Denna betydande ökning beror sannolikt på att årets resultat på 338 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 862 817 SEK till 1 573 536 SEK, en nedgång med 289 281 SEK (-14,5%). Detta indikerar färre projekt eller lägre omsättning per projekt under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 289 281 SEK indikerar möjliga problem med orderstock eller konkurrenssituation
  • Resultatnedgång med 176 000 SEK visar på tryckta marginaler eller ökade kostnader
  • Företaget riskerar att fastna i en negativ spiral där minskad omsättning leder till sämre lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 81,0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 24,9% (238 395 SEK) visar att företaget fortsätter investera i verksamheten
  • Mycket hög vinstmarginal på 21,5% trots nedgång visar att verksamheten fortfarande är lönsam

Trendanalys

Företaget visar tydliga tecken på polariserad utveckling: mycket stark balansräkningstillväxt (+45,8% eget kapital, +24,9% tillgångar) men samtidigt kraftig försämring i rörelseresultat (-34,2% resultat, -14,5% omsättning). Den höga soliditeten ger dock goda förutsättningar för att vända den negativa trenden i verksamheten.