601 240 SEK
Omsättning
● 0%
137 472 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,4%
83,7%
Soliditet
Mycket God
22,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 753 618 SEK
Skulder:-285 171 SEK
Substansvärde:1 468 447 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell situation med mycket hög lönsamhet och exceptionell soliditet. Det första registrerade verksamhetsåret 2024 inleddes med en omsättning på 601 240 SEK och ett resultat på 137 472 SEK, vilket indikerar en framgångsrik start för detta investmentbolag. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,9% och soliditeten på 83,7% pekar på en effektiv förvaltningsstrategi och låg belåning. Resultattillväxten på +3,4% från inget tidigare resultat är positiv, men bristen på historisk data begränsar möjligheten att bedöma långsiktiga trender.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett investmentbolag som äger och förvaltar aktier, med säte i Borås kommun. Denna typ av verksamhet karaktäriseras typiskt av passiva inkomster från kapitalplaceringar och utdelningar, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen och begränsade omsättningen jämfört med tillgångarna på 1 753 618 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet på 137 472 SEK visar att företaget redan från start genererar avkastning på sina investeringar. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,9% indikerar effektiv kapitalförvaltning.

Soliditet: Soliditeten på 83,7% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag med minimal belåning. Detta ger företaget god finansiell flexibilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital uppgick till 1 468 447 SEK, vilket finansieras huvudsakligen av insatt kapital och årets resultat. Det höga eget kapitalet i förhållande till tillgångarna speglas i den exceptionella soliditeten.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 601 240 SEK under 2024, vilket är företagets första registrerade verksamhetsår. Detta representerar startnivån för bolagets intäkter från aktieförvaltning.

Huvudrisker

  • Brist på historisk data gör det svårt att bedöma företagets långsiktiga prestationsförmåga och riskprofil
  • Företagets framgång är starkt kopplad till aktiemarknadens utveckling, vilket medför osäkerhet vid börsvolymer
  • Begränsad omsättning på 601 240 SEK i förhållande till tillgångar på 1 753 618 SEK kan indikera underutnyttjad kapacitet

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 83,7% ger utrymme för att expandera portföljen utan att behöva extern finansiering
  • Vinstmarginal på 22,9% visar på effektiv kapitalförvaltning som kan skalas upp med större tillgångsunderlag
  • Resultattillväxt på +3,4% från inget tidigare resultat indikerar positiv momentum i verksamheten

Trendanalys

Företaget har genomgått en markant förändring i sin verksamhetsmodell under perioden. Efter tre år utan omsättning (2021-2023) har bolaget 2024 etablerat en ordinarie verksamhet med en omsättning på 601 240 SEK och en god vinstmarginal på 22,9%. Resultatet efter finansnetto visar dock en tydlig negativ trend med en kraftig nedgång från 1,45 miljoner 2021 till ett stabiliserat men betydligt lägre nivå runt 130-140 tusen SEK de senaste tre åren. Eget kapital och soliditet har minskat avsevärt, speciellt 2024 då soliditeten sjönk från 98,6% till 83,7%, vilket indikerar en ökad belåning eller investeringar i tillgångar (som ökat med 330 696 SEK 2024). Trenderna tyder på att företaget har ompositionerat sig från en passiv till en aktiv verksamhet, men med sämre lönsamhet och lägre soliditet framöver.