252 950 SEK
Omsättning
● 0%
163 142 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 453 072,2%
49%
Soliditet
Mycket God
64,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:318 152 SEK
Skulder:-162 833 SEK
Substansvärde:155 319 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har bytt ägare samt verksamhet. Tidigare bolag låg vilande.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har bytt ägare samt verksamhet under året
  • Tidigare låg bolaget vilande utan verksamhet

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark första verksamhetsperiod med en omsättning på 252 950 SEK och ett mycket högt resultat på 163 142 SEK. Den extremt höga vinstmarginalen på 64,5% och soliditeten på 49,0% indikerar en mycket lönsam verksamhetsstart. De dramatiska tillväxtsiffrorna i resultat (+453 072,2%), eget kapital (+520,4%) och tillgångar (+1 170,8%) reflekterar att företaget kommit igång med sin nya verksamhet efter att ha legat vilande tidigare. Situationen tyder på ett framgångsrikt omlansering eller förvärv av ett tidigare inaktivt bolag.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tjänster, försäljning och uthyrning inom scenografi, ljus-, ljud- och bildteknik till företag för konferenser, mässor och evenemang. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande investeringar i utrustning men kan generera höga marginaler på projektbasis, vilket stämmer väl med den observerade höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppgick till 163 142 SEK, en mycket stark siffra jämfört med föregående års 36 SEK. Den dramatiska förbättringen beror på att företaget inlett sin nya verksamhetsinriktning och genererat betydande intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 49,0% är mycket stark och indikerar att företaget finansieras nästan hälften med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet och låg belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 25 036 SEK till 155 319 SEK, en förbättring med 130 283 SEK. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 163 142 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 252 950 SEK under 2023, vilket representerar startnivån för den nya verksamheten då föregående år hade 0 SEK i omsättning.

Huvudrisker

  • Omsättningen på 252 950 SEK är fortfarande relativt blygsam för ett etablerat företag och behöver växa för att säkerställa långsiktig lönsamhet
  • Den extremt höga resultattillväxten på +453 072,2% är osannolikt att upprätthålla på sikt och kan normaliseras kommande år
  • Evenemangsbranschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 64,5% visar på excellenta prissättningsmöjligheter och kostnadskontroll
  • Stark soliditet på 49,0% ger god kapacitet för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på +1 170,8% indikerar betydande investeringar i verksamheten som kan bära framtida tillväxt