784 290 SEK
Omsättning
▼ 11,3%
276 007 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50,7%
82,7%
Soliditet
Mycket God
35,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 020 404 SEK
Skulder:-177 020 SEK
Substansvärde:843 384 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har bolaget haft en minskning i resultatet jämfört med föregående år. Den primära orsaken till denna minskning är att föregående års resultat påverkades positivt av engångsintäkter från försäljningen av andelar i dotterföretag. I år har inga liknande engångsförsäljningar genomförts, vilket speglas i den lägre vinstnivån.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Resultatminskningen förklaras primärt av avsaknad av engångsintäkter från försäljning av andelar i dotterföretag som fanns föregående år
  • Inga liknande engångsförsäljningar genomfördes under räkenskapsåret 2023

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men betydande försämring i rörelseresultat. Den mycket höga soliditeten på 82.7% och ökningen av eget kapital med 33.5% till 843 384 SEK indikerar ett finansiellt stabilt företag med god solvens. Dock har både omsättning och resultat minskat markant, vilket tyder på utmaningar i den löpande verksamheten. Företaget befinner sig i en omställningsfas där engångseffekter från tidigare år har avtagit och den ordinarie verksamheten nu står i fokus.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver lokalvård, fastighetunderhåll och städning - en tjänstesektor med typiskt låga investeringskrav men konkurrensutsatt prissättning. Denna verksamhetstyp genererar vanligtvis stabila men marginella kassaflöden, vilket gör den höga vinstmarginalen på 35.2% anmärkningsvärd även om den delvis förklaras av engångsintäkter tidigare år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades från 560 048 SEK till 276 007 SEK, en minskning med 284 041 SEK (-50.7%). Denna dramatiska försämring förklaras främst av avsaknad av engångsintäkter från försäljning av andelar i dotterföretag som fanns föregående år.

Soliditet: Soliditeten på 82.7% är exceptionellt hög och indikerar mycket låg belåning. Detta ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot ekonomiska nedgångar, men kan också tyda på försiktig finansieringsstrategi.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 631 626 SEK till 843 384 SEK, en tillväxt med 211 758 SEK (+33.5%). Denna ökning kommer främst från årets resultat på 276 007 SEK, vilket visar att företaget behåller vinsten i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 889 119 SEK till 784 290 SEK, en nedgång med 104 829 SEK (-11.3%). Detta indikerar antingen förlorade kunder, prispress eller mindre omfattning i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning med 104 829 SEK kan indikera konkurrensproblem eller förlorade kundavtal
  • Resultatet har halverats till 276 007 SEK vilket visar sårbarhet när engångsintäkter saknas
  • Bortfall av engångsintäkter avslöjar den underliggande lönsamheten i kärnverksamheten

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 82.7% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Eget kapital på 843 384 SEK erbjuder finansiell stabilitet att växa organisk eller genom förvärv
  • Vinstmarginal på 35.2% trots bortfall av engångsintäkter visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam

Trendanalys

Företaget visar negativ trend i rörelseresultat (-50.7%) och omsättning (-11.3%) men positiv trend i balansräkning med stark tillväxt i eget kapital (+33.5%) och tillgångar (+30.0%). Denna divergens indikerar att företaget bygger finansiell styrka samtidigt som den löpande verksamheten möter utmaningar.