1 053 524 SEK
Omsättning
▼ 13%
183 375 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 247,8%
65%
Soliditet
Mycket God
16,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 343 182 SEK
Skulder:-434 781 SEK
Substansvärde:710 841 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med en tydlig försämring i omsättning men samtidigt en kraftig förbättring av lönsamheten. Den minskade omsättningen på -13.0% indikerar en svagare försäljningsutveckling, men den dramatiska resultatförbättringen på +247.8% visar att företaget har lyckats effektivisera verksamheten eller minska kostnader avsevärt. Den höga soliditeten på 65.0% ger ett stabilt finansiellt fundament trots omsättningsminskningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom miljöfrågor kring fordon, vagnparksstyrning, utveckling av stödsystem samt rehabilitering av hästar. Den breda verksamhetsbeskrivningen kan förklara de varierande finansiella resultaten, där olika delar av verksamheten kan ha olika lönsamhet och omsättningsutveckling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 52 719 SEK till 183 375 SEK, en ökning med 130 656 SEK (+247.8%). Denna kraftiga vinstförbättring trots lägre omsättning visar på betydande kostnadsbesparingar eller högre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 65.0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap att hantera eventuella nedgångar i verksamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 601 703 SEK till 710 841 SEK, en tillväxt på 109 138 SEK (+18.1%). Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 183 375 SEK, vilket har stärkt företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 224 692 SEK till 1 096 630 SEK, en nedgång på 128 062 SEK (-13.0%). Detta indikerar en svagare försäljningsutveckling som kan bero på minskad efterfrågan, färre projekt eller förändringar i verksamhetsinriktning.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 13.0% från 1 224 692 SEK till 1 096 630 SEK indikerar en negativ försäljningstrend som kan vara problematisk om den fortsätter
  • Den kraftiga resultatförbättringen kan vara svår att upprätthålla på sikt, särskilt om omsättningen fortsätter att minska
  • Företagets verksamhet inom flera olika områden (miljöteknik och hästrehabilitering) kan sprida resurser och fokus för tunnt

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 16.7% visar att företaget kan generera god lönsamhet även vid lägre omsättningsnivåer
  • Soliditeten på 65.0% ger utrymme för investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering
  • Resultattillväxten på +247.8% från 52 719 SEK till 183 375 SEK visar på framgångsrika effektiviseringar eller förbättrade affärsmodeller