180 000 SEK
Omsättning
▼ 31,3%
49 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66%
59%
Soliditet
Mycket God
26,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 596 928 SEK
Skulder:-1 065 469 SEK
Substansvärde:1 531 459 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget förvärvades av Green Solutions Holding AB under 2020
  • Inga ytterligare viktiga händelser identifierade i den tillgängliga datan

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande rörelseresultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 26,4% indikerar effektiv kostnadskontroll, men den kraftiga nedgången i både omsättning (-31,3%) och resultat (-66,0%) pekar på betydande utmaningar i verksamheten. Den stabila soliditeten på 59,0% och ökningen av eget kapital visar dock att företaget har en finansiell bas att stå på trots de operativa svårigheterna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uthyrning av kontors- och verkstadslokaler och äger en fastighet i Hagfors. Denna verksamhetsmodell med fastighetsinnehav förklarar den höga soliditeten och relativt stabila tillgångsbasen, medan omsättningsnedgången troligen beror på minskad uthyrningsgrad eller lägre hyresintäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 144 000 SEK till 49 000 SEK, en minskning med 95 000 SEK eller 66,0%. Trots den kraftiga nedgången ligger företaget fortfarande med vinst.

Soliditet: Soliditeten på 59,0% är mycket stark och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 492 669 SEK till 1 531 459 SEK, en tillväxt på 38 790 SEK eller 2,6%. Denna ökning kan förklaras av att årets vinst på 49 000 SEK har tillförts eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 264 637 SEK till 184 776 SEK, en nedgång med 79 861 SEK eller 31,3%. Detta indikerar en betydande försämring av intäktsunderlaget.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 31,3% från 264 637 SEK till 184 776 SEK indikerar problem med intäktsgenerering
  • Resultatnedgång med 66,0% från 144 000 SEK till 49 000 SEK visar på försämrad lönsamhet trots kostnadskontroll
  • Beroende av fastighetsuthyrning gör företaget sårbart för konjunktursvängningar och lokal marknadsutveckling

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 26,4% visar på effektiv verksamhetsstyrning och kostnadskontroll
  • Stark soliditet på 59,0% ger god finansiell stabilitet och möjligheter till investeringar
  • Tillgångstillväxt med 0,3% till 2 596 928 SEK och ökning av eget kapital med 2,6% till 1 531 459 SEK visar på kontinuerlig kapitaluppbyggnad

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i rörelseresultat med kraftig nedgång i både omsättning (-31,3%) och resultat (-66,0%), men positiva trender i balansräkningen med ökning av både eget kapital (+2,6%) och totala tillgångar (+0,3%). Denna divergens indikerar att företaget hanterar sin kapitalstruktur väl men har operativa utmaningar i sin kärnverksamhet.