2 137 824 SEK
Omsättning
▲ 173,3%
531 927 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 75,7%
55,5%
Soliditet
Mycket God
24,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 138 396 SEK
Skulder:-478 279 SEK
Substansvärde:520 117 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftiga tillväxttakt i samtliga nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen från 782 344 SEK till 2 146 271 SEK kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 24,8% indikerar en effektiv verksamhet som lyckats skala upp sin verksamhet samtidigt som lönsamheten förbättrats avsevärt. Den starka soliditeten på 55,5% ger företaget god finansiell stabilitet trots den snabba tillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom elinstallationer, konsultationer, projektledning och kalkylering inom elbranschen, samt inom nybyggnation, renovering, service och underhåll inom byggsektorn. Den snabba tillväxten kan förklaras av efterfrågan på dessa tjänster i en expansiv byggmarknad eller att företaget lyckats erövra marknadsandelar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt med 229 108 SEK från 302 819 SEK till 531 927 SEK, en ökning på 75,7%. Den höga vinstmarginalen på 24,8% visar att företaget arbetar mycket lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 55,5% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades med en ökning på 254 868 SEK från 265 249 SEK till 520 117 SEK, vilket främst beror på att årets vinst har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 1 363 927 SEK från 782 344 SEK till 2 146 271 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 173,3%. Detta indikerar en mycket stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på över 170% kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan medföra operativa utmaningar.
  • Snabb tillväxt kräver ofta ökade rörelsekapitalbehov vilket kan påverka likviditeten negativt trots god lönsamhet.
  • Företagets verksamhet är troligen kopplad till konjunkturcykeln i byggbranschen, vilket medför säsongs- och konjunkturbetingade variationer.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 24,8% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Den starka soliditeten på 55,5% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor för fortsatt tillväxt.
  • Företaget har etablerat en lönsam verksamhetsmodell som kan skalas upp ytterligare på befintliga eller nya marknader.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +173,3%, resultattillväxt +75,7%, eget kapital tillväxt +96,1% och tillgångstillväxt +127,0%. Detta pekar på ett företag i en mycket expansiv fas med god kontroll över både intäkter och kostnader.