1 807 360 SEK
Omsättning
▲ 138%
992 969 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 128,8%
60,1%
Soliditet
Mycket God
54,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 506 882 SEK
Skulder:-578 871 SEK
Substansvärde:819 011 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mer än fördubbling av samtliga nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 54,9% kombinerat med en soliditet över 60% indikerar en mycket sund ekonomisk struktur. Tillväxttakten på över 100% i alla kategorier pekar på ett företag i explosiv expansion, troligen genom framgångsrika projekt eller marknadsandelar i den anläggningsrelaterade verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver anläggningsverksamhet inom byggbranschen och är baserat i Ale kommun. Denna typ av verksamhet innebär vanligtvis större infrastrukturprojekt med långa projektcykler och betydande kapitalbindning, vilket gör den nuvarande höga lönsamheten och snabba tillväxten desto mer anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 433 920 SEK till 992 969 SEK, en ökning på 128,8%. Den extremt höga vinstmarginalen på 54,9% visar en mycket effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 60,1% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet. Detta indikerar ett lågt belåningsgrad och god förmåga att klara oförutsedda motgångar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 282 416 SEK till 819 011 SEK, en tillväxt på 190%. Denna starka tillväxt drivs primärt av årets mycket höga resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 759 500 SEK till 1 807 360 SEK, en tillväxt på 138%. Detta indikerar en betydande expansion av verksamheten och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsbrist eller kvalitetsproblem.
  • Storleken på företaget är fortfarande relativt liten (omsättning 1,8 MSEK) vilket gör det sårbart för större projektförluster eller konjunktursvängningar.
  • Anläggningsbranschen är konjunkturkänslig och en ekonomisk nedgång kan snabbt påverka efterfrågan på tjänsterna.

Möjligheter

  • Den exceptionella lönsamheten ger utrymme för framtida investeringar i maskiner och utrustning för att ytterligare expandera verksamheten.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger goda förutsättningar att ta sig an större och mer komplexa projekt.
  • Den bevisade tillväxtförmågan positionerar företaget starkt för att vinna marknadsandelar från konkurrenter.

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättning (+138%), resultat (+128,8%), eget kapital (+190%) och tillgångar (+152,2%). Denna konsekventa tillväxt across all nyckeltal indikerar en mycket välskött expansion där företaget lyckats skal upp verksamheten samtidigt som lönsamheten förbättrats.