3 090 000 SEK
Omsättning
▼ 23,4%
107 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 76%
57,8%
Soliditet
Mycket God
3,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 616 988 SEK
Skulder:-661 584 SEK
Substansvärde:855 404 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har flyttat till nya lokaler i Strängnäs kommun under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har flyttat till nya lokaler i Strängnäs kommun under räkenskapsåret, vilket kan förklara en del av de ökade kostnaderna och den temporära nedgången i verksamheten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i den kortsiktiga lönsamheten men samtidigt positiva tecken på finansiell stabilitet. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-23,4%) och resultat (-76,0%) indikerar påtagliga svårigheter i den operativa verksamheten. Den positiva utvecklingen av eget kapital (+16,4%) och den höga soliditeten (57,8%) visar dock att företaget har en stabil finansiell bas att stå på, vilket ger utrymme för att hantera den aktuella nedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt i Strängnäs kommun och har varit registrerat sedan 2016, vilket innebär att det är ett etablerat företag och inte ett nystartat bolag. Den specifika verksamheten framgår inte explicit, men flytten till nya lokaler under året kan tyda på en verksamhet som kräver fysisk infrastruktur, möjligen inom detaljhandel, tjänstesektor eller mindre tillverkning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 445 000 SEK till 107 000 SEK, en minskning på 338 000 SEK eller 76,0%. Denna kraftiga resultatnedgång, som är proportionellt större än omsättningsminskningen, indikerar sannolikt stigande kostnader eller minskade marginaler.

Soliditet: En soliditet på 57,8% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet för de flesta SME-företag. Det betyder att mer än hälften av tillgångarna är finansierade med eget kapital, vilket ger ett lågt skuldsättningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 735 064 SEK till 855 404 SEK, en förbättring på 120 340 SEK eller 16,4%. Denna ökning, som skett trots det låga resultatet, kan tyda på att ägarna har reinvesterat eller att bolaget har omvärderat tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 4 035 877 SEK till 3 090 276 SEK, en nedgång på 945 601 SEK eller 23,4%. Detta är en betydande försämring som tyder på förlorade kunder, minskade order eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 945 601 SEK signalerar att företaget förlorar marknadsandelar eller att efterfrågan på dess produkter/tjänster minskar.
  • Resultatet har kollapsat med 76,0%, vilket hotar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter.
  • Flytten till nya lokaler har sannolikt medfört flyttkostnader och eventuellt högre hyra, vilket bidragit till den försämrade lönsamheten.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 57,8% ger ett robust skydd mot kriser och möjliggör att företaget kan ta lån till förmånliga villkor för att investera och vända trenden.
  • Ökningen av eget kapital med 120 340 SEK stärker balansräkningen och visar på en finansiell disciplin som kan underlätta en återhämtning.
  • Nya lokaler kan på sikt leda till förbättrad effektivitet, bättre kundupplevelse och ge en platform för framtida tillväxt när omsättningen stabiliserats.