3 024 000 SEK
Omsättning
▲ 22,8%
527 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 6%
62,3%
Soliditet
Mycket God
17,1%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-26

Substansvärdering

Tillgångar:1 724 318 SEK
Skulder:-485 803 SEK
Substansvärde:876 515 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den höga omsättningstillväxten på 22,8% kombinerat med en imponerande vinstmarginal på 17,1% indikerar ett välskött företag som effektivt omvandlar tillväxt till lönsamhet. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 41,6% och en soliditet på över 60% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position med goda förutsättningar för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel med skor, sömnad, design, uthyrning samt försäljning av kläder och tyger. Den breda verksamhetsprofilen inom textil- och modebranschen ger diversifierade intäktskällor, vilket kan förklara den starka tillväxten och höga lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 497 000 SEK till 527 000 SEK, en ökning med 30 000 SEK eller 6,0%. Trots den kraftiga omsättningstillväxten lyckades bolaget bibehålla en hög lönsamhetsnivå.

Soliditet: Soliditeten på 62,3% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet. Denna nivå ger goda förutsättningar för framtida investeringar och kreditsökande.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 618 847 SEK till 876 515 SEK, en tillväxt på 257 668 SEK eller 41,6%. Denna förbättring beror främst på årets goda resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 462 888 SEK till 3 023 572 SEK, en tillväxt på 560 684 SEK eller 22,8%. Denna betydande ökning tyder på framgångsrik marknadsexpansion och ökad efterfrågan på bolagets produkter och tjänster.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i omsättning på 560 684 SEK kan ställa höga krav på operativ kapacitet och kassaflöde
  • Resultattillväxten på 6,0% är lägre än omsättningstillväxten på 22,8%, vilket kan indikera tryck på marginaler vid expansion

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 62,3% ger utrymme för investeringar och finansiering av fortsatt tillväxt
  • Stark tillväxt i eget kapital med 257 668 SEK ger goda förutsättningar för framtida expansion utan extern finansiering
  • Bred verksamhetsprofil med flera intäktskällor (handel, uthyrning, design) ger diversifieringsfördelar

Trendanalys

Omsättningen visar en starkt stigande trend med en betydande ökning från 2021 till 2024, vilket tyder på en kraftig expansion av verksamheten. Trots detta har resultatutvecklingen varit volatil med en kraftig nedgång 2022 följd av en mycket stark återhämtning 2024, vilket indikerar operativa utmaningar under expansionsfasen. Eget kapital och tillgångar har ökat markant, vilket bekräftar tillväxten, men soliditeten har samtidigt sjunkit kontinuerligt på grund av att skuldsättningen ökat snabbare än eget kapital. Den återhämtade vinstmarginalen till 2021-nivåer 2024 visar dock att lönsamheten har stabiliserats efter 2022-dippen. Trenderna pekar på ett företag i stark tillväxt som lyckats hantera skalningsutmaningarna och bör vara väl positionerat för framtida expansion, men med en något försämrad kapitalstruktur.