1 272 000 SEK
Omsättning
▲ 10,7%
633 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,3%
76%
Soliditet
Mycket God
49,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 810 567 SEK
Skulder:-1 182 140 SEK
Substansvärde:3 589 565 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell situation med starka nyckeltal men med en oroande nedgång i lönsamhet trots ökad omsättning. Den mycket höga soliditeten på 76.0% och vinstmarginalen på 49.7% indikerar ett robust företag med god kreditvärdighet. Trenderna är dock blandade: en positiv omsättningstillväxt på 10.7% och stark tillväxt i eget kapital på 16.4% motverkas av en betydande resultatnedgång på 15.3%. Detta tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna, vilket är en varningssignal som behöver övervakas.

Företagsbeskrivning

Bolaget, som är registrerat sedan 1999, förvaltar och uthyr en industrifastighet till lokala näringsidkare. Denna verksamhetsmodell är typiskt stabil med långsiktiga hyresavtal, vilket ofta genererar förutsägbara kassaflöden. Den höga vinstmarginalen är karakteristisk för en fastighetsförvaltare med låga rörliga kostnader efter att fasta kostnader är täckta.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 747 000 SEK till 633 000 SEK, en minskning på 114 000 SEK eller 15.3%. Denna nedgång inträffade trots högre omsättning, vilket tyder på en betydande ökning av kostnader, sannolikt i form av räntor, underhåll eller förvaltningskostnader.

Soliditet: En soliditet på 76.0% är exceptionellt stark och visar att företaget i mycket stor utsträckning finansieras med eget kapital istället för lån. Detta ger låg finansiell risk och god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 082 473 SEK till 3 589 565 SEK, en tillväxt på 507 092 SEK eller 16.4%. Denna förbättring är direkt kopplad till årets resultat på 633 000 SEK, vilket har lagts till kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 148 841 SEK till 1 272 424 SEK, en positiv tillväxt på 10.7%. Detta indikerar antingen höjda hyror eller en ökad utnyttjandegrad av fastigheten.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 15.3% till 633 000 SEK trots ökad omsättning, vilket pekar på ökade kostnader som äter upp vinsten.
  • En fortsatt trend med sjunkande lönsamhet kan hota företagets långsiktiga hållbarhet och kapitaltillväxt.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 10.7% till 1 272 424 SEK, vilket visar en ökad intäktsbas.
  • Den mycket höga soliditeten på 76.0% ger utrymme för framtida investeringar eller att ta upp lån till förmånliga villkor om så önskas.
  • Tillgångarna ökade med över 500 000 SEK till 5 810 567 SEK, vilket indikerar en värdeökning i företagets bas.