1 661 000 SEK
Omsättning
▼ 13,5%
1 242 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,7%
43%
Soliditet
Mycket God
74,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:4 081 127 SEK
Skulder:-2 155 480 SEK
Substansvärde:1 165 647 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har under året förvärvat samtliga aktier i RRS Branschutbildningar AB, i detta bolag har egna utbildningar som riktar sig till redovisnings och revisionsbranschen genomförts.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Förvärv av samtliga aktier i RRS Branschutbildningar AB, vilket innebär en strategisk expansion genom att ta över egna utbildningar riktade mot redovisnings- och revisionsbranschen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 74.8% indikerar en effektiv verksamhetsmodell med låga rörliga kostnader, typiskt för kunskapsintensiva tjänsteföretag. Samtidigt visar en omsättningsminskning på 13.5% och resultatnedgång på 23.7% på utmaningar i att generera tillväxt. Den starka soliditeten på 43.0% och ökande tillgångar ger dock en stabil finansierad bas för att adressera dessa utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver utbildningsverksamhet med fokus på redovisning och revision, samt ekonomistyrning, affärsutveckling och retorik. Verksamheten består av att tillhandahålla föreläsare till utbildningsanordnare, vilket förklarar den höga vinstmarginalen då huvudkostnaden är kompetensbaserad snarare än materiella tillgångar. Den nyligen genomförda förvärvet av RRS Branschutbildningar AB indikerar en strategi att expandera verksamheten genom egna utbildningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 628 000 SEK till 1 242 000 SEK, en minskning med 386 000 SEK eller 23.7%. Nedgången är större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på kvarvarande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 43.0% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet, vilket är en stor styrka.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 093 710 SEK till 1 165 647 SEK, en förbättring med 71 937 SEK eller 6.6%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 1 242 000 SEK har tillförts kapitalet, minus eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 945 338 SEK till 1 661 053 SEK, en nedgång med 284 285 SEK eller 13.5%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller prispress i utbildningsmarknaden.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 13.5% och i resultat med 23.7% pekar på en negativ trend i kärnverksamheten.
  • Förvärvet av RRS Branschutbildningar AB medför integrationsrisk och osäkerhet kring avkastning på denna investering.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 74.8% visar på en extremt lönsam affärsmodell med potential att generera stora kassaflöden vid en omsättningsökning.
  • Tillgångarna ökade med 14.4% till 4 081 127 SEK, vilket kan indikera investeringar som kan bära framtida tillväxt.
  • Stark soliditet på 43.0% ger utrymme för framtida investeringar eller att klara av en konjunkturnedgång.