2 091 000 SEK
Omsättning
▼ 10,7%
113 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56%
52%
Soliditet
Mycket God
5,4%
Vinstmarginal
Stabil
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-13

Substansvärdering

Tillgångar:1 021 637 SEK
Skulder:-463 072 SEK
Substansvärde:436 565 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamheten men samtidigt positiv utveckling i balansräkningen. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-10,7%) och resultat (-56,0%) indikerar en svårare period för verksamheten, medan den starka tillväxten i eget kapital (+30,1%) och tillgångar (+21,2%) visar på en förbättrad finansiell styrka. Den stabila vinstmarginalen på 5,4% trots nedgången är en positiv indikator på att företaget fortfarande är lönsamt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom värme, vatten och sanitet med säte i Trosa kommun. Denna typ av installationverksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 257 000 SEK till 113 000 SEK, en minskning med 144 000 SEK eller -56,0%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 52,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att hantera nedgångsperioder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 335 595 SEK till 436 565 SEK, en förbättring med 100 970 SEK eller +30,1%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 348 511 SEK till 2 093 314 SEK, en nedgång med 255 197 SEK eller -10,7%. Detta tyder på färre projekt eller lägre omsättning per projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 144 000 SEK (-56,0%) vilket om den fortsätter kan hota företagets långsiktiga lönsamhet
  • Minskad omsättning med 255 197 SEK (-10,7%) vilket indikerar färre kundorder eller projekt
  • Resultatnedsättningen är proportionellt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler

Möjligheter

  • Stark soliditet på 52,0% ger god finansiell buffert för att klara av konjunktursvängningar
  • Eget kapital ökade med 100 970 SEK (+30,1%) vilket stärker företagets kapitalbas
  • Tillgångarna ökade med 178 954 SEK (+21,2%) vilket kan indikera investeringar för framtida tillväxt
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 5,4% trots utmanande förhållanden

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil trend med en kraftig ökning 2023 följd av en nedgång 2024, vilket indikerar en osäker försäljningsutveckling. Resultatet efter finansnetto visar en tydlig och oroande negativ trend med en stadig försämring över de tre åren, och vinstmarginalen har mer än halverats sedan 2022. Trots detta har eget kapital och totala tillgångar ökat, och soliditeten förbättrats avsevärt och stabiliserats på en sund nivå över 50%. Sammantaget pekar detta på ett företag som investerar och bygger kapital, men som samtidigt har allvarliga utmaningar med lönsamheten som riskerar att underminera den positiva balansräkningsutvecklingen på sikt.