225 600 SEK
Omsättning
▲ 215,1%
203 108 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 250,8%
49%
Soliditet
Mycket God
90%
Vinstmarginal
Mycket Hög
187 550 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-01

Substansvärdering

Tillgångar:538 168 SEK
Skulder:-273 092 SEK
Substansvärde:265 076 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och lönsamhet under 2022 med en omsättningstillväxt på över 200% och en resultattillväxt på 250%. Den mycket höga vinstmarginalen på 90% indikerar en extremt kostnadseffektiv verksamhet. Eget kapital har mer än fördubblats, vilket tillsammans med en soliditet på 49% visar på en finansiellt sund utveckling. Företaget verkar ha genomgått en framgångsrik skalningsfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver utbildning i informationssäkerhet inom yrkeshögskolan, en bransch med stark efterfrågan grundad på det digitala samhällets säkerhetsbehov. Verksamheten kännetecknas ofta av relativt låga rörliga kostnader per student, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 57 905 SEK till 203 108 SEK. Denna ökning med 250.8% är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 49.0% är god och indikerar att ungefär hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital stärktes avsevärt från 103 806 SEK till 265 076 SEK, en tillväxt på 155.4. Denna förbättring drivs primärt av årets starka resultat på 203 108 SEK, som har tillfört kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 71 599 SEK till 225 600 SEK, en tillväxt på 215.1%. Detta indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten, troligen genom fler studenter eller utbildningstillfällen.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningspåfrestning
  • Beroendet av statliga bidrag eller konjunkturkänslighet inom utbildningssektorn kan påverka framtida intäkter
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten (omsättning 225 600 SEK), vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar

Möjligheter

  • Den bevisade förmågan att skala verksamheten kraftigt öppnar för ytterligare expansion och marknadsandelsökning
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 90% ger utrymme för investeringar i ny utveckling eller marknadsföring
  • Starkt ökad operativ kapacitet med en tillgångstillväxt på 39.3% till 538 168 SEK ger bättre förutsättningar för framtida verksamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+215.1%), resultat (+250.8%), eget kapital (+155.4%) och tillgångar (+39.3%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla parametrar indikerar en mycket framgångsrik omvandling eller expansionsfas för företaget.